Saprofagi:
To drobne zwierzęta żywiące się szczątkami organizmów, rozłożonymi w różnym stopniu. Zjadają cząstki gleby lub mułu i wydobywają z nich cenne związki organiczne. Saprofagi ułatwiają funkcjonowanie saprofitom. W poszukiwaniu pokarmu przekopują podłoże i roznoszą szczątki organizmów, stwarzając dogodne warunki do życia bakteriom i grzybom


Saprofity:
To organizmy, które trawią szczątki roślinne i zwierzące, wydzielając enzymy trawienne do środowiska i wchłaniając produkty produkty trawienia. Należą do nich niektóre grzyby i bakterie. Rozkładają one złożone związki organiczne na związki proste. Część z nich zużywają, a resztę pozostawiają w przyrodzie, tym samym nie dopuszczają do nagromadzenia się w niej szczątków organizmów.


Wyjaśnij różnicę między saprofitami a saprofagami.

Proszę o zdania stylistyczne. Aby ta praca była wykonana bardzo dobrze!
Postarajcie się!!! to jest bardzo proste zadanie a możecie zdobyć dużą ilość punktów!
Dziękuję może dam komuś najlepszą odpowiedź!.


Odpowiedź :

SAPROFITY czyli roztocza - cudzożywne organizmy niezwierzęce, które odżywiają się martwą materią organiczną, rozkładając szczątki roślinne i zwierzęce. Do s. należą m.in. bakterie fermentacyjne i gnilne, grzyby tj. pleśniak, pędzlak, drożdże, grzyby, kapeluszowe. Z działalnością saprofitów związane są 2 ważne procesy: biologiczne samooczyszczanie wód i tworzenie próchnicy.

SAPROFAGI to cudzożywne organizmy zwierzęce odżywiające się martwą materią organiczną. Do s. należą m.in. morskie wieloszczety, dżdżownice, wazonkowce, niektóre nicienie, strzykwy.
Witam!

Przede wszystkim należy zaznaczyć że Saprofagi to organizmy zwierzęce żywiące się martwymi szczątkami roślin i zwierząt. Przykładem takim zwierząt są nicienie czy choćby dżdżownice. Saprofity są za to cudzożywnymi organizmami niezwierzęcymi, które odżywiają się martwą materią organiczną, rozkładając ją. Dzięki nim np w zbiornikach wodnych dochodzi do samoczyszczenia wód dzięki bakteriom gnilnym i fermentacyjnym.

Myślę że jest tak jak napisałeś wyżej.

Pozdro!
saprofity-to organizmy, które trawią szczątki roślinne i zwierzące, cudzożywne organizmy niezwierzęce, które odżywiają się martwą materią organiczną, np. bakteri

saprofagi-cudzożywne organizmy zwierzęce odżywiające się martwą materią organiczną. Do s. należą m.in. morskie wieloszczety, dżdżownice, wazonkowce, niektóre nicienie, strzykwy.