Współczesne rodziny, a tradycje rodzinne.

Mam to na czwartek.


Odpowiedź :

„Współczesna rodzina a tradycje”.
Ostatnio daje się zauważyć coraz większy zanik tradycji. Duża część współczesnych rodzin traci kontakt między jej członkami, rodzice nie rozmawiają z dziećmi tak często, jak jest to potrzebne. A przecież tradycja to ustne przekazywanie zwyczajów, wartości oraz poglądów - zarówno religijnych i etycznych, jak i patriotycznych czy po prostu zwyczajowych.
Jednak im większa jest rodzina, tym więcej tradycji może przekazać swoim członkom. Często dzieci bardziej interesują się tradycjami rodzinnymi niż ich rodzice. Świadczy to o tym, że odczuwają większą potrzebę integracji z rodziną, poznania jej historii. Czasem to one stają się przekazicielami ciekawych tradycji własnej rodziny swoim kolegom i koleżankom z mniejszych, nie tak rzadko rozbitych rodzin, co w pewnym stopniu łagodzi problemy spowodowane tą sytuacją. Pielęgnowanie tradycji wzmacnia więzy rodzinne pomiędzy rodzicami a dziećmi, małżonkami, rodzeństwem.
Współczesne warunki życia rodzinnego nie sprzyjają podtrzymywaniu tradycji, a to jest spowodowane brakiem czasu spędzanego wspólnie. Na szczęście istnieją wyjątki od reguł, znowuż nie tak mało rodzin - przede wszystkim modele konserwatywne - bardzo poważnie traktuje podtrzymywanie tradycji (na przykład przez wspólne spędzanie świąt, wspólne wyjazdy itp.) Tradycja tworzy rodzinę.