Na czym polega wykorzystanie alegorii w utworze" Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią"? i jak została ukazana śmierc w tym utworze???

Odpowiedź :

Witaj :)

❶ ''Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią"

✎...
Wybuch epidemii dżumy, zwanej "czarną śmiercią", spowodował, że umieranie stało się doświadczeniem zbiorowym. Człowiek średniowiecza był oswojony ze śmiercią, a zarazy znieczuliły ludzi na widok agonii oraz martwego ciała.

Utwór powstał w XV wieku, jego autor jest anonimowy. Powstał jako próba oswojenia się ze śmiercią. Wynika to także z eschatologii, ponieważ dla chrześcijan śmieć dawała możliwość zbawienia, wobec tego miała być także wyzwoleniem duszy.

Zadaniem artystów było przerazić odbiorcę, ale także pokazać, że w obliczu śmierci wszyscy byli sobie równi. Śmierć ukazywano jako gnijącego trupa kobiety w momencie tańca, maszerującego z przedstawicielami wszystkich stanów. Sensem tego tańca jest ''memento mori". Autor chce nam pokazać, że nikt nie uniknie śmierci i wszystkich dosięgnie swą kosą. 

Obraz śmierci jest bardzo drobiazgowy, przedstawia rozkład ciała - ukazane jest to w sposób makabryczny, naturalistyczny, jednak śmieć to trup kobiety z kosą. Kostucha ma prostackie maniery; naśmiewa się z ludzi, pląsa, podskakuje, kręci się, wywija kosą, wywołując przy tym efekt groteski. Pozwala to oswoić się ze śmiercią.