Przedtaw trudności, które musiał pokonać Władysław Łokietek, by z księcia dzielnicowego stać się królem Polski.

Odpowiedź :

Królestwo Polskie było w unii z królestwem Czeskim za Wacława drugiego z rodu Przemyślidów i jego syna Wacława trzeciego. W 1300 roku Król Czeski wacław drugi Przemyślida koronował się w Gnieznie na Króla Polski. Jego Państwo objęło Małopolskę, Wielkopolskę, Pomorze Gdańskie, Ziemie Sandomierską, Łęczycko-Sieradzką, część Kujaw, część Śląska(ziemię Opolsko- Raciborską i Wrocławską). Jego Królestwo przetrwało do 1306roku do nagłej śmierci następcy jego syna Wacława trzeciego Przemyślidy. Ponownie rozpoczeły się walki o zjednoczenie ziem polskich. Rządy czeskie w Polsce natrafiły na opór części społeczeństwa. W Wielkopolsce wybuchło powstanie anty czeskie. Na przełomie lat 1304-1305, korzystając z pomocy węgierskiej. Powrócił na ziemie polskie Władysław Łokietek, co zostało odebrane jako sygnał do wybuchu ogólnopolskiego powstania. W 1305 roku zmarł Król Czech i Polski Wacław drugi władzę po nim objął jego syn Wacław trzeci w drodze do Krakowa w Ołomuńcu Król Czech został zamordowany Książe Władysław Łokietek opanował ziemie sandomierską, łęczycko-sieradzką i ojczyste Kujawy.Po śmierci Wacława drugiego i zamordowaniu jego syna Wacława trzeciego, opanował Małopolskę(1306), lecz dopiero po kilku latach(1312)zdołał stłumić bunt w Krakowie pod przywództwem wójta Alberta i Biskupa krakowskiego Jana Muskaty.Stopniowe opanowanie Wielkopolski i poparcie, jakiego udzieliło mu rycerstwo polskie i chłopi, pozwoliły mu na przeciwstawienie się zakusom czeskim na koronę polską. Wkrótce Łokietek koronuje się na Króla polskiego w Krakowie(1320), podkreślając tym dokonane zjednoczenie ziem rozbitych dotychczas dzielnic. Odtąd Kraków staje się miejscem koronacyjnym Królów Polski.
Władysław Łokietek był dziedzicem małego księstewka na Kujawach. Wielokrotnie zgłaszał pretensje do tronu krakowskiego. Gdy w 1300 roku tron Polski objął król czeski, Wacław II, udał się na wygnanie.
W 1304 r. wrócił do kraju i z pomocą Węgier podjął walkę z czeską władzą. Jak głosi legenda, wraz ze swymi stronnikami ukrywał się w grotach w podkrakowskim Ojcowie. Rządy czeskie, będące w istocie rządami niemieckimi, były popularne wśród mieszczan niemieckiego pochodzenia i w gronie zniemczonego duchowieństwa, ale polskie rycerstwo zdecydowanie się im sprzeciwiało. Władysław Łokietek z żądnego władzy awanturnika przeobraził się w przywódcę narodowego oporu przeciw włączaniu Polski w orbitę niemieckiej Rzeszy.
W 1306 roku, gdy wygasła dynastia czeskich książąt, Władysław Łokietek zdobył Małopolskę. Ponosił też klęski. W 1308 roku Krzyżacy opanowali Pomorze Gdańskie. W 1311 r. bunt podniosło niemieckie mieszczaństwo miast małopolskich z Krakowem na czele [bunt wójta Alberta]. Książę musiał zdobywać własną stolicę. Miało to negatywny wpływ na dalsze dzieje Polski: zasiało nieufność między polską koroną a mieszczaństwem i sprzyjało nadmiernemu umocnieniu pozycji szlachty.
W 1314 r. Władysław Łokietek objął władzę w Wielkopolsce. Zjednoczył zaledwie połowę ziem polskich, ale jednak posiadał ich trzon wraz z osią łączącą Kraków z Poznaniem. W 1320 roku koronował się. Państwo polskie przybrało miano Korony Królestwa Polskiego, co podkreślało suwerenność, niepodzielność i prawną ciągłość, niezależnie od poczynań poszczególnych monarchów.