Człowiek wobec boga-analiza porownawcza utworów J.kochanowskiego "czego chcesz od nas panie" oraz J.słowackiego "hymn"

Odpowiedź :

Zarówno jeden jak i drugi tekst odnosi się do Boga, świadczy o tym apostrofa na początku pierwszego wersu: „Czego chcesz od nas, Panie” Kochanowskiego oraz „smutno mi Boże” Słowackiego.
W „Czego chcesz od nas, Panie” podmiot liryczny jest jednostką, ale identyfikuje się z pewną zbiorowością, natomiast w ”Smutno mi Boże” podmiotem lirycznym jest konkretna osoba, emigrant. Oby dwa teksty chwalą piękno stworzonego przez Boga świata. W pierwszym, Bóg ukazany jest jako idealny budowniczy, kreator, architekt. W drugim, jako stwórca pięknego, ale okrutnego świata. „Czego chcesz od nas, Panie” jest utworem wysławiającym Boga i całe jego stworzenie, podmiot liryczny czuje wdzięczność. „ Smutno mi Boże” to pełna żalu i goryczy skarga człowieka, któremu została odebrana wizja rodzinnego domu i nie pomoże mu nawet piękno otaczającego świata.
Podsumowując, w pierwszym utworze mamy do czynienia z człowiekiem szczęśliwym, zauważającym tylko piękny świat. „Smutno mi Boże” to historia człowieka, który utracił cos, co jest dla niego najważniejsze a mimo to, potrafił docenić kunszt Boga.