Odpowiedź :
1.
117 - 100%
x - 4%
x= 117*4/100=4,68
117-4,68=112,32
112,32 - 100%
x - 25%
x=112,32*25/100=28,08
112,32+28,08= 140,40zł
Na początku cena wynosiła 140,40zł
2.
4000 - 100%
x - 3%
x = 4000*3/100= 120
120*2=240
4000+240=4240zł
Będzie mogła wypłacić 4240zł.
117 - 100%
x - 4%
x= 117*4/100=4,68
117-4,68=112,32
112,32 - 100%
x - 25%
x=112,32*25/100=28,08
112,32+28,08= 140,40zł
Na początku cena wynosiła 140,40zł
2.
4000 - 100%
x - 3%
x = 4000*3/100= 120
120*2=240
4000+240=4240zł
Będzie mogła wypłacić 4240zł.
Zadanie 1.
Najpier przez x oznaczam cenę akcji przed zwiększeniem ceny. Jeśli coś zwiększyło się o 4%, to jest to 104% poprzedniej ceny.
1,04*x=117zł//104
0,01*x=1,125zł/*100
x=112,5zł, czli cena akcji po obniżec cen.
Ponieważ cena zmniejszyła się o 25%, to jest to 75% starej ceny.
Jako y oznaczymy starą cenę.
0,75y=112,5zł//75
0,01y=1,5zł/*100
y=150zł
Pierwsza cena to 150zł
Zadanie2.
Pierwszy rok-
4000*0,03=120
4000+120=4120
Drugi rok-
4120*0,03=123,6
4120+123,6=4243,6zł
Mam nadzieję, że są dobrze zrbiobe. Szczególnie pierwsze.
Najpier przez x oznaczam cenę akcji przed zwiększeniem ceny. Jeśli coś zwiększyło się o 4%, to jest to 104% poprzedniej ceny.
1,04*x=117zł//104
0,01*x=1,125zł/*100
x=112,5zł, czli cena akcji po obniżec cen.
Ponieważ cena zmniejszyła się o 25%, to jest to 75% starej ceny.
Jako y oznaczymy starą cenę.
0,75y=112,5zł//75
0,01y=1,5zł/*100
y=150zł
Pierwsza cena to 150zł
Zadanie2.
Pierwszy rok-
4000*0,03=120
4000+120=4120
Drugi rok-
4120*0,03=123,6
4120+123,6=4243,6zł
Mam nadzieję, że są dobrze zrbiobe. Szczególnie pierwsze.