Odpowiedź :
Obywatel w państwie demokratycznym posiada szereg praw obywatelskich, z których głównym prawem jest możliwość glosowania, udziału w wyborach, czyli decydowania o tym, kto będzie sprawował władze w państwem. Poza tym obywatel demokratycznego kraju, gdzie podstawa gospodarki jest własność prywatna, ma prawo posiadać firmę, prowadzić samodzielna działalność gospodarcza. W państwie demokratycznym dyza wagę przywiązuje się do praw jednostki. Głównym takim prawem jest prawo do życia, potem do jego ochrony, możliwość edukacji, decydowania o swoim losie, wolność religijna, wolność słowa, wolność poglądów i wyznawanych idei, o ile nie godzą one w publiczne dobro bądź dobro poszczególnej jednostki.
Obywatel w państwie demokratycznym
Obywatel w państwie demokratycznym posiada szereg praw obywatelskich, z których głownym prawem jest możliwosc glosowania, udzialu w wyborach, czyli decydowania o tym, kto bedzie sprawowal wladze w panstwe. Poza tym obywatel demokratycznego kraju, gdzie podstawa gospodarki jest wlasnosc prywatna, ma prawo posiadac firme, prowadzic samodzielna dzialalnosc gospodarcza. W panstwie demokratycznym duza wage przywiazuje sie do praw jednostki. Głównym takim prawem jest prawo do życia, potem do jego ochrony, mozliwosc edukacji, decydowania o swoim losie, wolnosc religijna, wolnosc slowa, wolnosc pogladów i wyznawanych ideii, o ile nie godza one w publiczne dobro badz dobro poszczegolnej jednostki.
System polityczny,w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli,przy respektowaniu praw mniejszości.Obecnie powszechną formą ustroju demokratycznego jest demokracja parlamentarna.Gwarantem istnienia demokracji parlamentarnej jest konstytucja.Demokracja może być stopniowana - tzn.w danym ustroju politycznym faktyczny udział we władzy ogółu obywateli może być większy albo mniejszy. Np:w monarchii konstytucyjnej władza należy formalnie do króla, jednak rzeczywiste stosunki między królem a jego poddanymi reguluje konstytucja, która może w praktyce oddawać niemal całą władzę poddanym.
xd
xd