Odpowiedź :
3. Grzyby (fungi, mycota) należą do roślin tzw. cudzożywnych, to znaczy żywiących się kosztem innych organizmów, żywych lub martwych, przeważnie roślinnych. Nie mają one tzw. chlorofilu i nie mogą przyswajać dwutlenku węgla z powietrza (tak jak rośliny), a wskutek tego występują w przyrodzie jako symbioty, pasożyty lub saprofity innych roślin lub zwierząt. Największa ilość grzybów znajdujemy zawsze w lasach.
Grzyby nie są roślinami. Niezwykle ważna częścią grzyba jest niewidoczna grzybnia składająca się z sieci maleńkich włókien. Widzialną częścią grzyba jest tylko owocem tego organizmu.
Grzyby nie mogą być zaliczane do roślin, ponieważ są cudzożywne. Sposób odżywiania się, polegający na wydzielaniu do podłoża enzymów rozkładających pokarm i późniejszym wchłanianiu strawionych substancji, jest inny niż odżywianie się większości - także cudzożywnych - zwierząt, które trawią pokarm wewnątrz organizmu. Komórki grzybów mają też odmienną od komórek roślinnych i zwięrzęcych budowę. Są komórkami jądrowymi (eukariotycznymi). Podobnie jak komórki roślinne, są otoczone ścianą komórkową, zbudowaną jednak z chityny, a nie z celulozy. Podobnie jak komórki zwierzęce, nie mają chloroplastów.
Miałam to dziś na biologii. Mam nadzieję, że pomogłam.
Miałam to dziś na biologii. Mam nadzieję, że pomogłam.