1. Wyjaśnij, jakie sytuacje życiowe zadecydowały o tym, że Horacy osiągnął sukces?

2. Wytłumacz horacjańskie skrzydlate słowa:

a. „Non omnis moriar”

b. „Exegi monumentum”

3. Do jakich dwóch filozofii starożytnych w swoich pieśniach odwołuje się Horacy? Podaj ich nazwy na podstawie poniższych fragmentów utworów poety, następnie krótko wyjaśnij, jak należy żyć/ postępować według tych filozofii:

a. „Opanowany w godzinie klęski/i obcy szałom radości (...)”.

b. „rozważnie klaruj wino nadzieję odmierzaj”

c. „Krótką miarą powściągnij nadzieję sącz wino w puchary/ I pomyśl, gdy tak mówimy ucieka zazdrosny czas/ Dzień każdy zrywaj jak owoc/ Nie czekaj, nie czekaj, nie czekaj, nie czekaj jutra”

4. Wyjaśnij, dlaczego poeta w pieśni „Do Deliusza” czyni adresatem właśnie tytułowego Deliusza? Jakich wskazówek mu udziela?

5. Jaką postawę wobec własnej przemijalności i śmiertelności radzi przyjąć poeta w pieśni „Do Leukonoe”?Zwróć również uwagę na znaczenie słowa „Leukonoe”.

6. Na podstawie podanego fragmentu pieśni „Wybudowałem pomnik” odpowiedz, z jakiej warstwy społecznej/rodziny pochodził poeta?

„I niech mówią że stamtąd gdzie Aufidus huczy/ z tego kraju gdzie gruntom brak wody gdzie Daunus/ rządził ludem rubasznym ja z nizin wyrosły”.

7. Zinterpretuj cytat: „Tu wina wonna olejki róże/ szybko więdnące każ znosić” - czyli do czego poeta porównuje życie ludzkie. Odp. uzasadnij.