Czy dobro może istnieć bez zła? Rozważ problem, odwołując się do bajki Michela Piquemala oraz innego tekstu kultury.
Michel Piquemal Dwie gałęzie drzewa
Dawno, dawno temu na wyschłym i jałowym kawałku ziemi rosło nadzwyczajne drzewo. Było bardzo stare, a mówiono nawet, że tak stare jak Ziemia. Rodziło to drzewo cudowne owoce, wyzłocone lśniące jak słońce, a było ich takie mnóstwo, że gałęzie uginały się pod ich ciężarem. Nikt jednak niestety - nie mógł skorzy stać z tego daru niebios, gdyż na jednej gałęzi rosły zatrute owoce, lecz żaden człowiek nie wiedział na której.
Nadeszły czasy wielkiego głodu. Nazbyt chłodna wiosna spustoszyła sady, nazbyt suche lato spaliło zbiory. I tylko stare drzewo stało pokryte owocami, jeszcze piękniejszymi niż dotąd. Mieszkańcy wioski zebrali się pod nim i patrzyli z pożądaniem na owoce. Musieli dokonać wyboru: zaryzykować śmierć, zjadając zatrute owoce, albo umrzeć z głodu, nie tykając gałęzi. Krążyli wokół drzewa, nie mogąc się zdecydować, aż wreszcie pewien starzec, którego nic już nie wiązało z życiem, ośmielił się pierwszy uczynić gest. Zerwał owoc z jednej gałęzi i zagłębił w nim zęby. Wszyscy mu się przyglądali. A potem, widząc, że śmiało gryzie kolejne kęsy, pośpieszyli i oni, aby się pożywić. Miąższ owoców był soczysty, zaspakajał i głód, i pragnienie. I, o cudzie!, w miarę jak ludzie zrywali owoce, inne natychmiast rosły w ich miejsce.
W ciągu wielu kolejnych dni ludzie z wioski ucztowali, śmiejąc się z dawnego strachu. I pomyśleć, że omal nie umarli z głodu z powodu tej drugiej, zatrutej gałęzi! Po co mówili - pozwalać rosnąć gałęzi tyleż bezużytecznej, co niebezpiecznej? Kiedy zapadła noc, wzięli zatem siekierę i odcięli gałąź przy samym pniu.
Niestety, gdy powrócili nazajutrz, ujrzeli, że wszystkie owoce opadły. Leżały, gnijąc na ziemi. A drzewo, to piękne drzewo, tak stare jak sama Ziemia, było martwe...
Na kanwie bajki z Indii
Michel Piquemal, Dwie gałęzie drzewa [w:] tegoż, Bajki filozoficzne, Warszawa 2004.
Napisz szczegółowy plan rozprawki. Uwzględnij w nim inne teksty kultury. Pamiętaj o trójdzielnej kom pozycji swojej pracy.