za 4 gumy do żucia i 7 czekolad zapłacono 36 zł by kupić 4 takie gumy i 9 takich czekolad trzeba wydać 44 zł Ile kosztuje jedna guma do żucia A ile jedna czekolada​

Odpowiedź :

[tex]\left\{{{4g+7c=36\quad|\cdot(-1)}\atop{4g+9c=44}}\right.[/tex]

[tex]+\left\{{{-4g-7c=-36}\atop{4g+9c=44}}\right.[/tex]

[tex]2c=8\quad|:2[/tex]

[tex]c=4[/tex]

[tex]4g+9\cdot4=44[/tex]

[tex]4g+36=44[/tex]

[tex]4g=44-36[/tex]

[tex]4g=8\quad|:4[/tex]

[tex]g=2[/tex]

Odpowiedź:

Guma kosztuje 2 zł, a czekolada 4 zł.

Jedna guma kosztuje 2 zł, a jedna czekolada 4 zł.

W obu przypadkach kupiono 4 gumy do żucia, czyli różnica w wydanej kwocie wynika tylko z różnicy w ilości kupionych czekolad:

(4 gumy i 9 czekolad)  minus  (4 gumy i 7 czekolad) = 2 czekolady

Różnica w płatnościach to:

44 zł - 36 zł = 8 zł

Zatem 2 czekolady razem kosztują 8 zł

8 zł : 2 = 4 zł  czyli:

Jedna czekolada kosztuje 4 zł.

4 zł · 7 = 28 zł

Czyli w pierwszym przypadku za czekolady zapłacono 28 zł

36 zł - 28 zł = 8 zł

a za gumy 8 zł

8 zł : 4 = 2 zł  czyli:

Jedna guma kosztuje 2 zł.