Odpowiedź :
[tex]\left\{{{4g+7c=36\quad|\cdot(-1)}\atop{4g+9c=44}}\right.[/tex]
[tex]+\left\{{{-4g-7c=-36}\atop{4g+9c=44}}\right.[/tex]
[tex]2c=8\quad|:2[/tex]
[tex]c=4[/tex]
[tex]4g+9\cdot4=44[/tex]
[tex]4g+36=44[/tex]
[tex]4g=44-36[/tex]
[tex]4g=8\quad|:4[/tex]
[tex]g=2[/tex]
Odpowiedź:
Guma kosztuje 2 zł, a czekolada 4 zł.
Jedna guma kosztuje 2 zł, a jedna czekolada 4 zł.
W obu przypadkach kupiono 4 gumy do żucia, czyli różnica w wydanej kwocie wynika tylko z różnicy w ilości kupionych czekolad:
(4 gumy i 9 czekolad) minus (4 gumy i 7 czekolad) = 2 czekolady
Różnica w płatnościach to:
44 zł - 36 zł = 8 zł
Zatem 2 czekolady razem kosztują 8 zł
8 zł : 2 = 4 zł czyli:
Jedna czekolada kosztuje 4 zł.
4 zł · 7 = 28 zł
Czyli w pierwszym przypadku za czekolady zapłacono 28 zł
36 zł - 28 zł = 8 zł
a za gumy 8 zł
8 zł : 4 = 2 zł czyli: