krótko opisz

Do podstawowych zadań mających zapobiegać sytuacjom kryzysowym należą: monitorowanie, analizowanie i prognozowanie rozwoju zdarzeń pod kątem możliwości występowania zagrożeń w danym miejscu i czasie. Takie działania składają się na pierwszą fazę zarządzania kryzysowego i są stale realizowane na szczeblach samorządowych, wojewódzkich i centralnym. Ich zadania pole gają na przewidywaniu możliwości powstania różnych zagrożeń oraz ich skut ków, a także opracowanie scenariuszy użycia odpowiednich zasobów.

Druga faza zarządzania kryzysowego obejmuje przygotowanie do prowadze nia działań w sytuacji kryzysowej (reagowania). Głównym celem tej fazy jest osiągnięcie gotowości do skutecznego wykonywania zadań w sytuacji zagroże nia za pomocą posiadanych sit i środków. Do organów administracji publicznej nalezy obowiązek planowania cywilnego, czyli wykonywania zadań, dzięki któ rym uzyskają właściwy poziom przygotowań do działań w sytuacji kryzysowej.

Trzecią fazą zarządzania kryzysowego jest reagowanie w sytuacji kryzysowej.

czyli bezzwłoczne podjęcie zaplanowanych działań zgodnych z procedurami iza daniami sit reagowania. W tej fazie zagrożenie powinno być wyeliminowane bądź ograniczone. Niezwykle istotne jest przestrzeganie dyscypliny obiegu informacji, przewidywanie przebiegu zdarzeń skutków podejmowanych decyzji. Reagowa nie kryzysowe dotyczy także działań w czasie pokoju, nawet z użyciem wojska Przyjmują one wtedy charakter ewakuacyjny, ratowniczy lub humanitarny

Usuwanie skutków sytuacji kryzysowych, a co za tym idzie - odtwarzanie za sobów i infrastruktury krytycznej, to czwarta faza zarządzania kryzysowego. Pierwszy etap tej fazy obejmuje pomoc poszkodowanej ludności tuż po zakoń czeniu działań ratowniczych. Polega na dostarczeniu żywności ubrań, zapew nieniu lokum oraz zorganizowaniu wsparcia psychologicznego, a następnie tak że profesjonalnej pomocy. Na drugim etapie tej fazy przeprowadza się analizę działań podjętych w fazie reagowania, odtwarza się uzupełnia zasoby użyte w akcji ratowniczej.