Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Myślę, że można, ponieważ kłamstwo w niektórych sytuacjach traci swój negatywny charakter i można je usprawiedliwić. Kłamstwo żony w sprawie zdrowia męża usprawiedliwiają ją tym, że martwi się ona o niego i nie chce aby ten załamał się na wieść o swoim tragicznym stanie zdrowia. Żona nie chce zabierać mu nadziei na wyjście z choroby, robi to z czystej miłości. Symbolem kłamstwa obu małżonków staje się tytułowa kamizelka, gdzie żona skraca w ukryciu pasek aby przekonać męża, że tyje i wygrywa z chorobą. W noweli tej mąż również kłamie. Przekonuje kobietę, że czuje się lepiej, mimo że wcale tak nie jest. Zakłada kamizelkę ze sprzączką, którą przesuwa aby upewnić żonę w tym, że przybrał on na wadze. Obydwoje okłamują się nawzajem, ale to kłamstwo z miłości i troski o bliską osobę.
2a.
- Ramzes - stuletni król Egiptu, surowy nawet dla samego siebie. Najważniejsze dla niego jest zapewnienie Egiptowi nieprzerwanej władzy, dlatego nawet bliski śmierci myśli tylko o swoim kraju.
- Horus - trzydziestoletni wnuk Ramzesa, wrażliwy, naiwny i niechętny wojnom. Najważniejsza dla niego jest miłość.
- Lekarz ze świątyni w Karnaku - doświadczony i mądry medyk.
- Dworzanin - obserwował miasto i opowiadał Horusowi o nadchodzących zmianach.
- Kanclerz - znał doskonale tradycje i reguły panujące w dynastii faraonów.
2b.
W utworze tym ukazany jest problem nicości i maleńkości życia wobec śmierci. Autor próbuje wyjaśnić, że w tych naszych najważniejszych chwilach życia nie panujemy nad niczym i nasze losy są w rękach natury.
Wyjaśnienie: