Odpowiedź :
Witaj :)
Naszym zadaniem jest obliczenie masy tlenku magnezu, jaka możemy otrzymać z określonej masy magnezu.
Rozwiązanie tego zadania musimy zacząć od zapisania równania reakcji otrzymywania tlenku magnezu. Będzie to reakcja bezpośredniej syntezy z pierwiastków chemicznych:
[tex]\Large \boxed{2Mg+O_2\rightarrow 2MgO}[/tex]
Musimy bezwzględnie pamiętać, że w zadaniach, które opierają się na stechiometrii reakcji, każda reakcja chemiczna musi być zbilansowana. Co to znaczy zbilansowana? To oznacza, że należy dobrać współczynniki stechiometryczne w taki sposób, aby liczby atomów pierwiastków chemicznych po obu stronach równania były takie same.
W równaniu reakcji interesować nas będą:
- Magnez po stronie substratów,
- Tlenek magnezu po stronie produktów.
Teraz musimy przeanalizować nasze równanie reakcji. Zauważamy, że z 2 moli magnezu powstają również 2 mole tlenku magnezu. Ponieważ stosunek molowy tych reagentów wynosi 2:2, możemy skrócić go przez 2 i otrzymamy 1:1. Do obliczeń niezbędne nam będą masy molowe magnezu, oraz tlenku magnezu. Masa molwa magnezu będzie równa co do wartości liczbowej masie atomowej tego pierwiastka, lecz zapisana w jednostce [g/mol]:
[tex]M_{Mg}=24g/mol[/tex]
Dla tlenku magnezu masa molowa będzie równa sumie mas molowych magnezu, oraz tlenu:
[tex]M_{Mg}=24g/mol\\M_O=16g/mol\\\\M_{MgO}=M_{Mg}+M_O=24g/mol+16g/mol=40g/mol[/tex]
Znając masy molowe reagentów i wiedząc, że do reakcji użyto 50g magnezu układamy proporcję i obliczamy masę otrzymanego tlenku:
[tex]1\ mol\ Mg\ ---\ 1\ mol\ MgO\\---------------\\24g\ Mg\ ---\ 40g\ MgO\\50g\ Mg\ ---\ x_g\ MgO\\\\x_g=\frac{50g\cdot 40g}{24g}\approx \boxed{83,33g\implies\ tyle\ MgO\ powstanie}[/tex]
Odpowiedź.: Z 50g magnezu otrzymamy ok. 83,33g tlenku magnezu MgO.