Rewolucja – siła niszcząca czy budująca społeczeństwo?.

Odpowiedź :

Rewolucja to siła niszcząca czy budująca społeczeństwo?

Rewolucja to proces wiążący się z zamętem i chaosem ale mimo wszystko powtarzający się w dziejach cyklicznie. Rewolucje są wynikiem sytuacji, w której ogół ludności stwierdza, że utrzymywanie status quo jest związane z większą przemocą niż go obalenie.

Rewolucje są jednak zjawiskiem bardzo niejednorodnym i trudno bez ideologicznego zacietrzewienia jednoznacznie ocenić ich skutki jako pozytywne lub negatywne. Jednak ocena czy są siłą budującą czy niszczącą społeczeństwo nie musi się wiązać z operowaniem na skali dobra i zła. Zbudować można bowiem złe i wadliwe społeczeństwo tak samo jak można zniszczyć społeczeństwo opresyjne.

Rewolucja z natury wiąże się ze zmianą, o radykalnym charakterze, dla społeczeństwa oznacza to stworzenie czegoś zupełnie innego często od podstaw. Na przykład Wielka Rewolucja Francuska, która w zasadzie stworzyła nowoczesne narodowe społeczeństwo Francji. Wiele rewolucji z okresu XIX wieku miała taki właśnie narodowy charakter i wiązała się ze stworzeniem związanego z ideą danego narodu społeczeństwa.

Również rewolucje o charakterze odmiennym niż narodowy tworzyły społeczeństwa. Przykładem jest rewolucja październikowa, która stworzyła społeczeństwo radzieckie, które przed nią nie istniało, a po niej przetrwało ponad 70 lat. Co prawda to społeczeństwo historia ocenia raczej negatywnie ale nie zmienia to faktu, że było to społeczeństwo zbudowane w wyniku rewolucji.