Odpowiedź :
Do osiągnięć kulturowych Grecji zaliczamy:
- Rzeźbę, rzeźba należy do jednych z najważniejszych osiągnięć kulturowych Grecji, początkowo do wykonywania rzeźby stosowano drewno i wapień dopiero następnie brąz i marmur. Rzeźbę grecką dzielimy ze względu na trzy okresy:
- Okres archaiczny (XI – VI w. p.n.e.), rzeźba z tego okresu odznaczała się monumentalizmem, skupiała się na prawidłowym oddaniu ruchu. Wprowadzono formy rzeźbiarskie typu kora (postać stojącej kobiety) i kuros (postać stojącego)mężczyzny. Rzeźby z tego okresu mają zwartą formę.
- Okres klasyczny (V – IV w. p.n.e.), w rzeźbie tego okresu postacie są idealizowane (idealne proporcje ciała, zawsze muskularne, bez skazy), Artyści oddają ruch postaci poprzez stosowanie ruchu zatrzymanego (postać jest zatrzymana w momencie wykonywania dane czynność, na przykład biegu). Dominuje tematyka mitologiczna. W okresie tym powstaje tak zwany styl mokrych szat, jest on elementem charakterystycznym, dla rzeźby tego okresu. Poliklet wprowadza kontrapost ( cały ciężar ciała opiera się na jednej nodze, podczas gdy druga jest odciążona i lekko wspiera się na ziemi)
- Okres hellenistyczny (III – I w. p.n.e.), rzeźba tego okresu porzuca idealizację na rzecz realizmu, pokazanie postaci, które nie są idealne, rozszerza się tematyka dzieł, powstają dzieła o tematyce dramatycznej, przedstawiane są emocje postaci, takie jak gniew, rozpacz, cierpienie. Powstają kompozycje wielofigurowe, kompozycja jest dynamiczna. Idealnym przedstawicielem rzeźby z tego okresu jest Grupa Laokoona wykonana przez Polidora i Atenadora z Rodos.
- Architekturę, architektura grecka odznacza się monumentalizmem, materiałem budowlanym, który najczęściej wykorzystywano był kamień, który następnie malowano żywymi kolorami (żółty, czerwony, do naszych czasów niewiele zabytków zachowało swoje oryginalne kolory). Budowle budowane były na planie prostokątnym i otaczane były kolumnadą. Architektura grecka wprowadziła trzy porządki.
- Porządek dorycki, odznaczał się monumentalizmem, ciężkimi proporcjami i surowością. Nie maił bazy, kolumny opierały się bezpośrednio o stylobacie. Kapitel (najwyższa, wieńcząca część kolumny, filaru lub pilastra)był bez ozdób
- Porządek joński, lekkie proporcje, smukłość przedstawienia z dużą dekoracyjnością. Kapitel często był w kształcie baranich rogów.
- Porządek koryncki, większość cech zaczerpnięta z porządku jońskiego, główna różnica jest w kapitelu, który jest ozdobiony liśćmi akantu. Porządek ten jest najbardziej dekoracyjny i smukły.
- Literaturę, Grecy stworzyli alfabet grecki, korzystają z alfabet fenickiego dodali do niego 5 samogłosek. Stworzyli gatunki literackie takie jak
epos, czyli najstarszy gatunek literatury europejskiej, W utworze obok siebie funkcjonowały świat bogów i ludzi. Gatunek ten przedstawiał wydarzenia przełomowe dla danej społeczność.
liryka, czyli poezja, która na początku była utworem recytowanym przy muzyce, zaliczamy do niej między innymi hymn, elegię, poezję miłosną.
Ostatnim gatunkiem jest historiografia, literatura poświęcona historii wojen lub królowi.
- Filozofię, czyli zamiłowanie do mądrości, filozofia zajmowała się budową świata i zasadami w nim rządzącymi, tworzyli prawa matematyczne, fizyczne i astronomiczne. Głównymi przedstawicielami filozofii greckiej byli Sokrates, Platon, Arystoteles
- Teatr, wywodził się z misteriów poświęconych Dionizosowi, które odbywały się raz w roku. W przedstawieniach brał udział chór i trzech aktorów. Przedstawiano dwa typy dramatów, komedię (wyśmiewała bieżące wydarzenia) i tragedię (odkrywała prawdy moralne, była wyniosła).
Za początki kształtowania się państwa polskiego na przełomie X-XI wieku uznaje się:
- Podporządkowanie przez Mieszka I plemion i rozszerzał granice swego państwa, podczas tego procesu zetknął się z państwami chrześcijańskimi
- W 965 roku Mieszko decyduje się na przymierze z Czechami. Oznaką sojuszu było małżeństwo z Dobrawą - czeską księżniczką
- Przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 roku z rąk czeskich. Mieszko I obawiał się przymusowej chrystianizacji ze strony Niemieckiej. Wydarzenie to spawało że, pozycja księcia została umocniona. Wykorzystano doświadczenie duchownych do wprowadzenia w Polsce systemu feudalnego.
- Wydanie dokumentu Dagome iudex, w którym władca oddaje państwo po opiekę papieża. Zabezpieczało to Polskę przed roszczeniami niemieckim, a także zapewniało potomkom Mieszka I udział we władzy w kraju.
- Przed śmiercią Mieszko podzielił państwo na synów.
Architektura gotycka charakteryzuje się:
- Łukiem ostrym
- Sklepieniem krzyżowo-żebrowym
- Lekką bryłą, uzyskaną poprzez wprowadzenie wertykalizmu i dużej ilości wież
- Dużymi oknami, w porównaniu z oknami architektury romańskiej
- Ozdobność, elementy dekoracyjne na fasadzie zwłaszcza nad portalami, wprowadzono elementy dekoracyjne takie jak rozeta.
W przeciwieństwie do budowli romańskich miała sprawiać wrażenie lekkości.
Przykłady zabytków gotyckich w Polsce to:
- Kościół Mariacki w Krakowie
- Katedra na Wawelu
- Katedra Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku