Omów kompozycję wiersza.W tym celu podziel utwór na części i sformułuj temat każdej z nich. Wyjaśnij jaka funkcję pełni taka budowa. Rozłączenie

Omów Kompozycję WierszaW Tym Celu Podziel Utwór Na Części I Sformułuj Temat Każdej Z Nich Wyjaśnij Jaka Funkcję Pełni Taka Budowa Rozłączenie class=
Omów Kompozycję WierszaW Tym Celu Podziel Utwór Na Części I Sformułuj Temat Każdej Z Nich Wyjaśnij Jaka Funkcję Pełni Taka Budowa Rozłączenie class=

Odpowiedź :

"Rozłączenie" to wiersz Juliusza Słowackiego, który powstał w 1835 roku nad szwajcarskim jeziorem Leman. Przyjmuje się, że jego adresatką jest matka poety, Salomea.

Kompozycja wiersza "Rozłączenie":

Ze względu na budowę świata przedstawionego wiersz dzieli się na dwie części.

  • Pierwsza część to opis charakteru, codziennych czynności oraz przestrzeni, w jakiej żyje adresatka wiersza (od pierwszej do trzeciej zwrotki). Dokonując tego opisu, podmiot liryczny chce pokazać, jak dobrze zna kobietę i jak łatwo może ją sobie przywołać w wyobraźni.
  • Część druga to opis krajobrazu, w jakim znajduje się podmiot liryczny (od czwartej do ósmej zwrotki). Wie on, że kobieta, do której się zwraca, nigdy nie była w tym miejscu i prawdopodobnie nigdy nie będzie. Pragnie więc, żeby przynajmniej odtworzyła je w wyobraźni. W ten sposób będą mogli połączyć się chociaż duchowo.
  • Na kompozycję składają się zatem dwa motywy krajobrazowe. Pierwszy opisuje drzewa, ogród, kwiaty (miejsce zamieszkania kobiety). Na drugi krajobraz składają się z kolei góry i jezioro, czyli miejsce pobytu podmiotu lirycznego.
  • Wiersz zawiera klamrę kompozycyjną - otwiera go i zamyka motyw ptaka (najpierw gołąb, później słowik).

Wiersz Słowackiego ma bardzo smutną, przepełnioną tęsknotą wymowę. Podmiot liryczny nie może znieść tytułowego rozłączenia z ukochaną osobą i próbuje zrobić wszystko, żeby choć trochę się z nią połączyć, choćby duchowo.  

#SPJ1

Viz Inne Pytanie