Odpowiedź :
Kontrreformacja miała ogromny wpływ na barokową kulturę w Europie. Przede wszystkim Sobór Trydencki i początek działalności kontrreformacyjnej doprowadził do wzrostu pozycji katolicyzmu i zaprzestania przechodzenia kolejnych władców i miast na wyznanie protestanckie. Katolicy przeszli do kontrofensywy i opanowali bardzo poważny kryzys w Kościele, jaki miał miejsce już od XV-tego wieku i ciągnął się jeszcze w XVI-tym wieku. Wiele państw ostatecznie pozostało katolickimi, a reformacja w nich osiągnęła tylko nieznaczne sukcesy. Przykładami takiego wpływu jest:
- założenie Zakonu Jezuitów, który zdobył ogromne wpływy w wielu państwach Europy i zajął się edukacją
- sytuacja w Polsce, w której z czasem rugowano posłów protestanckich, a regentem państwa w okresie bezkrólewie pozostawał prymas, a nie marszałek wielki koronny
Warto wskazać, że kontrreformacja była bardzo masowym i poważnym ruchem, który zaczął się wraz z zakończeniem Soboru Trydenckiego. Istotne jest to, że Kościół nie pozostał bierny i też zaczął działać - inaczej jego pozycja stałaby się naprawdę trudna. Coraz więcej państw chętnie przechodziło na wyznanie protestanckie, a Sobór Trydencki doprowadził do umocnienia katolicyzmu w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia, Polska, Francja, część Rzeszy Niemieckiej.