6

Imagine an exchange student

from France is coming to stay

in your house / flat. Answer

the questions below.

1 What are you going to tell

him/her about Poland and

Polish people?

2 Are you going to offer him/

her a lot of food? Why?/

Why not?

3 How are you going to spend

your free time together?
.


Odpowiedź :

Odpowiadanie na pytania

Naszym zadaniem jest odpowiedzieć na trzy pytania - co powiesz swojemu przyjacielowi z Francji o Polsce i Polakach, czy zaoferujesz mu dużo jedzenia i w jaki sposób spędzicie wolny czas.

1. What are you going to tell him/her about Poland and Polish people?

Poland is a beautiful country that has a lot of leisure activities to offer. It is a very old country with many historic cities. There is also sea and mountains in Poland. People from Poland are very nice and hospitable people who are attached to tradition. Polish people like to meet people from other countries and talk to them.

2. Are you going to offer him/her a lot of food? Why?/Why not?

Yes, because I would like my friend from France to try as much Polish food as possible. Polish cuisine is very tasty and usually foreigners are delighted with Polish food. A visit to Poland is a great opportunity to try food that is nowhere else in the world.

3. How are you going to spend your free time together?

If a friend from France visited me, I would like to show him the most important places in Poland. We would visit Krakow, Warsaw and Zakopane. I would also like to go to a restaurant every day so that he can try Polish cuisine.

1. Co zamierzasz mu/jej powiedzieć o Polsce i Polakach?

Polska to piękny kraj, który ma do zaoferowania wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Jest to bardzo stary kraj z wieloma historycznymi miastami. W Polsce jest też morze i góry. Ludzie z Polski to bardzo mili i gościnni ludzie przywiązani do tradycji. Polacy lubią poznawać ludzi z innych krajów i rozmawiać z nimi.

2. Czy zaoferujesz mu/jej dużo jedzenia? Dlaczego? Dlaczego nie?

Tak, bo chciałabym, żeby moja koleżanka z Francji spróbowała jak najwięcej polskiego jedzenia. Polska kuchnia jest bardzo smaczna i zazwyczaj obcokrajowcy są zachwyceni polskim jedzeniem. Wizyta w Polsce to świetna okazja do spróbowania jedzenia, którego nie ma nigdzie indziej na świecie.

3. Jak spędzicie razem swój wolny czas?

Gdyby odwiedziła mnie koleżanka z Francji, chciałbym pokazać jej najważniejsze miejsca w Polsce. Odwiedziliśmy Kraków, Warszawę i Zakopane. Chciałabym też codziennie chodzić do restauracji, żeby mogła spróbować polskiej kuchni.

Rozwiązywanie tego zadania powinniśmy zacząć od przetłumaczenia pytań. Gdy wiemy już na jaki temat mamy odpowiadać warto zastanowić się nad swoim zdaniem na dany temat. Powinniśmy odpowiadać zgodnie z prawdą i własnymi przekonaniami, ponieważ wtedy będzie nam najłatwiej znaleźć argumenty. Pamiętajmy, aby nie odpowiadać jednym zdaniem, ale postarać się zbudować dłuższą wypowiedź podpartą kilkoma argumentami.

Możemy również zauważyć, że w tych pytaniach występuje konstrukcja to be going to. Kiedy należy ją stosować?

Tą kontrukcję najczęściej stosujemy mówiąc o planach i zamiarach na przyszłość, zwykle tłumaczymy ją za pomocą czasownika zamierzać, np:

I’m going to buy a new car. - Zamierzam kupić nowy samochód.

Zdania z konstrukcją be going to budujemy, odmieniając czasownik “to be” oraz dodając czasownik w formie podstawowej.

John is going to look for a new job. - John zamierza szukać nowej pracy.

Zdanie pytające (pytanie) tworzymy przez przestawienie. Na początku stawiamy odpowiednią formę czasownika be (am, is, are), osobę, going to oraz czasownik w pierwszej formie.

Are you going to phone your parents today? - Czy zamierzasz dzisiaj zadzwonić do rodziców?

Zdanie przeczące tworzymy, dodając po osobie odpowiednią formę czasownika be (am, is, are) + not + going to + podstawową formę czasownika.

I’m not going to visit my aunt on Sunday. - Nie zamierzam odwiedzić mojej cioci w niedzielę.