Odpowiedź :
Zadanie polega na napisaniu słów przychodzących na myśl, kiedy myśli się o Wielkanocy.
Wielkanoc może kojarzyć się z:
- Wielkim Tygodniem
Do Wielkiego Tygodnia zaliczamy: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny.
Wielki Tydzień - die Karwoche
Wielki Czwartek - der Gründonnerstag*
Wielki Piątek - der Karfreitag
Wielka Sobota - der Karsamstag
Jak widzimy, jedynie Wielki Czwartek nie ma przedrostka Kar-. Jest to związane z tradycją dotyczącą tego dnia, zgodnie z którą powinno się zjeść wtedy coś zielonego (szpinak, sałatę).
Niedziela Wielkanocna - der Ostersonntag
Poniedziałek Wielkanocny - der Ostermontag
Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech nie jest kojarzony z oblewaniem się wodą - w kraju naszych zachodnich sąsiadów Śmigus-Dyngus nie jest obchodzony.
- symbole wielkanocne
Święta wielkanocne są dla wielu osób okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Dla młodszych członków rodziny wiele radości może sprawić malowanie pisanek lub wyczekiwanie zajączka wielkanocnego.
pisanka - das Osterei
zajączek wielkanocny - der Osterhase
W Niemczech istnieje zwyczaj szukania jajek wielkanocnych. Jajka te chowane są przez wielkanocnego zajączka, a dzieci szukają ich w ogrodzie, w trawie itp.
szukanie jajek wielkanocnych - die Ostereiersuche
- potrawy wielkanocne
Wprawdzie Niemcy nie idą w Wielką Sobotę do kościoła ze święconką, nie znaczy to jednak, że nie spędzają Niedzieli Wielkanocnej przy stole. Wręcz przeciwnie, bardzo chętnie rodziny spędzają ten dzień przy suto zastawionym stole, jedząc wspólnie potrawy wielkanocne.
Na niemieckich stołach tego dnia mogą się pojawić:
baranina/jagnięcina - das Lamm
pieczeń z zająca - der Hasenbraten
pasztet - die Pastete
ciasto wielkanocne - der Osterkuchen
#SPJ4