Odpowiedź :
1. W książce Oskar i pani Róża pojawiają się liczne aforyzmy (maksymy, myśli) dotyczące życia i śmierci. Wśród nich można wymienić między innymi:
- Ludzie boją się umierać, bo odczuwają lęk przed nieznanym
- Z chorobą jest jak ze śmiercią. Jest faktem. Nie jest żadną karą
- Zrozumiałeś, że umrzesz, bo jesteś inteligentny. Nie zrozumiałeś, że nie ty jeden. Wszyscy kiedyś umrzemy
- Życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć.
- Byle kretyn może cieszyć się życiem w wieku dziesięciu, dwudziestu lat, ale kiedy człowiek ma sto lat, kiedy już nie może się ruszać, musi uruchomić swoją inteligencję.
Za szczególnie bliski można uznać np. cytat drugi. Jest prosty, ale przemawia wprost. Choroba, śmierć to fakty, w naszej kulturze mają mocne nacechowanie negatywne, ale to po prostu wydarzenia, od których nikt nie jest wolny. Wszystko zależy od nastawienia do tych spraw.
Także cytat piąty jest interesujący, choć może nie do końca zrozumiały dla osób młodszych, które nie mają tych stu lat. W stanie terminalnym, skazanym na śmierć rzeczywiście trzeba się wysilić, żeby znaleźć radość w życiu, zwłaszcza tym obolałym, cierpiącym, niełatwym.
Pani Róża jest jednak afirmacją tego typu stylu, który szuka szczęścia nawet w sytuacjach beznadziejnych.
Przemyślenia te są szczególnie ciekawe także dlatego, że w większości ich autorką jest pani Róża, osoba doświadczona i dojrzała, która potrafi patrzeć na świat z dystansu, ciesząc się każdą jego częścią.
2. Wydaje się, że aforyzmy o życia i o śmierci równoważą się, choć jest ich nieco więcej o śmierci.
Z jednej strony pojawia się dużo refleksji dotyczących życia i cierpienia, zwłaszcza z dojrzałej perspektywy pani Róży.
Z drugiej strony to Oskar powoli odkrywa, czym jest śmierć – i to jest główny temat utworu Schmitta. Świadczy to o skupieniu się autora na aspekcie umierania i godzenia się ze śmiercią, uczenia się nastawienia do niej i odchodzenia z tego świata.
Aforyzm
Za aforyzm uznaje się zwięźle sformułowaną myśl, które przekazuje głębsze znaczenie. Aforyzmy łączą w sobie piękno stylistyczne z mądrością dotyczącą filozofii, etyki, estetyki, życia. Są błyskotliwie wyrażonymi myślami.
Oskar i pani Róża
Oskar i pani Róża to powieść Érica-Emmanuela Schmitta, francuskiego pisarza i filozofa. Opowiada historię śmiertelnie chorego chłopca Oskara i jego relacji z panią Różą, która pomaga mu zrozumieć, czym jest śmierć, jak się do niej przygotować i jak nie stracić nadziei. Poleca mu także pisać listy do Boga.