1. Sposoby przedstawiania konfliktów. Omów zagadnienie na podstawie Zemsty Aleksandra Fredry. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Odpowiedź :

Konflikt w "Zemście" Aleksandra Fredry

Głównym tematem "Zemsty" Aleksandra Fredry jest konflikt rozgrywający się pomiędzy dwoma bohaterami - Cześnikiem i Rejentem. Do przedstawienia konfliktu służy nie tylko tekst główny dramatu (dialogi i monologi), ale również didaskalia (tekst poboczny), a nawet nazwiska bohaterów.

Sposoby przedstawienia konfliktu:

  • dialogi - to za ich pośrednictwem dowiadujemy się, co jest przedmiotem kłótni bohaterów; konflikt przedstawiany jest również za pomocą znaków interpunkcyjnych (np. wykrzykników)
  • didaskalia - np. opis miejsca akcji (mur, który jest symbolem podziałów i konfliktów), gesty (np. uderzenie ręką w stół), opis tonu głosu (np. "ze wzgardą")
  • nazwiska - wskazują, jak bardzo różnią się bohaterowie. Rejent Milczek - cichy, spokojny, choć w rzeczywistości podstępny; Cześnik Raptusiewicz - porywczy, nerwowy. Nazwiska uwydatniają konflikt

Konflikt w innym kontekście literackim

Innym przykładem tekstu kultury, w którym występuje konflikt, jest mit o Prometeuszu. Jako twórca ludzi, Prometeusz opiekował się nimi i był ich wielkim dobroczyńcą. Według mitu tytan rozgniewał jednak Zeusa, w związku z czym bóg zabrał ludzkości ogień. Prometeusz wykradł go więc z Olimpu, za co spotkała  go straszna kara. Na rozkaz Zeu­sa został zniewolony oraz przywiązany do skał Kaukazu, a każdego dnia przylatywał do niego wygłodniały orzeł, który wyjadał mu wątrobę. Konflikt został tutaj przedstawiony m.in. poprzez ukazanie dwóch skrajnych bohaterów - Zeusa i Prometeusza. Podczas gdy ten pierwszy reprezentuje egoizm, okrucieństwo i siłę, Prometeusz to symbol poświęcenia, dobroci i altruizmu.

#SPJ1