Odpowiedź :
Pozaeuropejskie zmiany klimatyczne.
Zmiany klimatu coraz częściej dostrzegalne są gołym okiem, a naukowcy powszechniej przyznają rację tezie o ich antropogenicznym pochodzeniu. wśród efektów występujących aktualnie poza Europą możemy wymienić:
- Ekstremalne fale upałów - w Północnej Ameryce w roku 2121 odnotowano ekstremalne fale upałów. Większość rekordów zarejestrowanych temperatur w Kanadzie i USA zostało pobitych o co najmniej 5 stopni Celsjusza. Takie błyskawiczne skoki temperatur były drugim, najbardziej zabójczym zjawiskiem pogodowym w 2021 roku. W bezpośredniej korelacji z falą upałów zmarło ponad tysiąc osób w ciągu roku 2021.
- Ekstremalne zjawiska pogodowe zachodzą częściej i są bardziej intensywne - intensywne zmiany temperatur, a co za tym idzie mieszanie się mas powietrza, zaczyna zachodzić znacznie częściej. Obserwujemy rosnącą tendencję ilości przypadków ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak śnieżyce, huragany, ulewy, nagłe powodzie, burze. Ponadto wydajemy coraz większe kwoty pieniędzy na usunięcie szkód po tego typu zjawiskach. Huragan Ida, który uderzył w USA w 2020 roku, został ogłoszony piątym co do kosztów zjawiskiem pogodowym w historii. W Chinach, miejscowości Zhengzhou w trakcie 24 godzin deszcz padał tak intensywnie, że spadło więcej wody niż w ciągu roku. Na skutek tak intensywnych opadów doszło do powodzi.
- Siedliska roślin i zwierząt mogą zmieniać się znacznie szybciej niż rośliny lub zwierzęta zdążą się przystosować. Może dojść do wydłużenie okresu wegetacyjnego flory oraz obszaru jej występowania.
- Topnienie naturalnych lądolodów i lodowców - średnio ich zasięg zmniejsza się o 50 metrów rocznie. Ponadto obserwujemy tendencję zwyżkową. Skutkiem jest podnoszenie się wysokości wód oraz zaburzenia gospodarki wodnej.
- zmiany zasięgu występowania gatunków flory i fauny, w tym szkodników i wektorów chorób zakaźnych.