Odpowiedź :
Odpowiedź:
W górnym biegu rzeki (początkowym) koryto rzeki jest węższe, a dolnym biegu rzeki jest szersze.
Odpowiedź: W górnym biegu rzeki koryto jest węższe.
Wyjaśnienie:
Aby to zrozumieć, trzeba poznać budowę poszczególnych odcinków rzeki i dowiedzieć się, w którym miejscu występuje poszczególny odcinek rzeki.
Odcinki rzeki – charakterystyka
Każda rzeka podzielona jest na trzy odcinki, które mają odpowiednią nazwę: big górny, bieg środkowy i bieg dolny. Każdy z tych odcinków ma swoje charakterystyczne cechy.
- Bieg górny – obejmuje odcinek rzeki od źródła po tereny wyżynne. Rzeka na tym odcinku to tak naprawdę najczęściej dość wąski strumień, który spływa po stromych zboczach. Rzeka w biegu górnym ma silne prądy i płynie z dużą prędkością. W górach nie ma miejsca na szerokie koryto, dlatego płynie mniejszym strumykiem.
- Bieg środkowy – najczęściej występuje na terenach wyżynnych, ale za obszarem górskim. Na tym odcinku rzeka ma już mniej porywiste prądy.
- Bieg dolny – to ostatni odcinek rzeki, czyli rzeka kończy swój bieg i wpada do innej rzeki, jeziora lub morza. Na tym odcinku koryto rzeki jest bardzo szerokie, dlatego, że dochodzi do akumulacji osadów (dokładnie akumulacji rumowiska rzecznego). Łatwo to zapamiętać, może wyobrazić sobie, że rzeka jest już “zmęczona” ciągłym biegiem, dlatego po drodze zostawia piasek i inne osady znajdujące się w rzece. Jej koryto się rozszerza.