Odpowiedź :
"Charlie i fabryka czekolady" - powieść Roalda Dahla
Opis fabryki czekolady Willego Wonki
Fabryka była największa i najsławniejsza na świecie. Wejście było za wysokim murem z żelazną bramą, z kominów buchał dym, a ze środka dochodziły gwizdy i piski. Dookoła roznosił się słodki zapach czekolady. Nikt nigdy nie wchodził, ani nie wychodził z fabryki. Do fabryki prowadziły czerwone drzwi. W głównym korytarzu ściany były jasnoróżowe, światło miękkie. Odchodziły od niego mniejsze korytarze, co chwila skręcając przypominały labirynt. W korytarzach było wiele drzwi, które prowadziły do miejsc produkcji specjałów, np.: lotnych napojów, ciepłych lodów, smakowych tapet.
Centrum fabryki była Hala Czekoladowa. Przypominała cudowną dolinę z bujną łąką i wijącą się brązową rzeką, której brzegi porastały drzewa, krzewy i kwiaty. Był też wodospad, do którego gigantyczne szklane rury zwisające z sufitu tłoczyły brązowy płyn. Wodospad mieszał i ubijał czekoladę. Wszystko dookoła było jadalne.
Była też Hala Wynalazków, do której wstęp miał tylko pan Wonka. Wnętrze przypominało kuchnię z wieloma garnkami, patelniami i czajnikami. Tutaj powstawały nowe receptury słodyczy. Pośrodku stała wielka gumiarka - maszyna do produkcji gumy do żucia.
Hala Czekolady Telewizyjnej była jasnym, podłużnym pomieszczeniem, gdzie prowadzono eksperymenty nad przesyłaniem czekolady niczym obrazu telewizyjnego. Olbrzymia czekolada znikała, by po chwili na ekranie zmienić się w batonik, który można było zjeść.