Odpowiedź :
Walory przyrodnicze wybrzeża Bałtyku:
- wybrzeża klifowe - nadmorskie urwiska (np. Klif Orłowski), które ciągną się na dużej odległości. Pod wpływem działań wiatru i morza, wygląd klifu nieustannie się zmienia. Klif można podziwiać podczas spacerów, a z jego szczytu delektować się widokiem osuwisk i samego morza.
- nadmorskie plaże nadbałtyckie - są szerokie i piaszczyste. Ciągną się kilometrami. Uznaje się je za jedne z najpiękniejszych w Europie. Tyły plaż zwykle są obrośnięte bujnymi lasami.
- Woliński Park Narodowy - polski park narodowy znajdujący się na wyspie Wolin. Bogaty w niepowtarzalne krajobrazy (wydmy, wysokie brzegi), unikalną florę (mikołajek nadmorski) i faunę (orzeł bielik).
Walory kulturowe Małopolski:
- ruiny zamku w Lanckoronie - pozostałości po zamku wzniesionym w XIV wieku przez króla Polski - Kazimierza Wielkiego. Zamek usytuowany jest na szczycie góry, na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Przez lata historii należał do magnackich rodów i stanowił warownię obronną.
- Sanktuarium Kalwaria Zebrzydowska z Klasztorem Ojców Bernardynów - obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Powstało w XVII wieku. Jest to cały zespół budynków (bazylika, klasztory, kościoły, kaplice), które tworzą spójną całość z krajobrazem przyrody, tworząc tzw. dróżki kalwaryjskie.
- Stare Miasto w Tarnowie - zwane jest "perłą renesansu". Miejsce bogate w zabytki, stare uliczki z zachowanym średniowiecznym charakterem. W sercu rynku mieści się Ratusz Tarnowa z okazałą wieżą oraz muzeum z licznymi eksponatami.
Walory przyrodnicze - elementy przyrody będące przedmiot zainteresowania zwiedzającego, turysty.
Walory kulturowe - są to wyjątkowe obiekty, które mające wartość historyczną. Są stworzone ręką człowieka. Pozostają w zainteresowaniu odwiedzających.
Mikołajek nadmorski - gatunek rośliny występującej na wybrzeżach wydmowych w Europie. Podlega ochronie prawnej.
Lista światowego dziedzictwa kultury UNESCO - wykaz obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które mają wyjątkową, powszechną wartość dla wszystkich ludzi na świecie. Listę prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych.
#SPJ4