Scharakteryzuj stosunek polskich stronnictw politycznych do kwestii mniejszości narodowych w ii rzeczypospolitej.

Odpowiedź :

Stosunek stronnictw politycznych II RP do kwestii mniejszości narodowych

Endecja - była przeciwna mniejszościom narodowym, głosiła hasła państwa narodowego i jednoetnicznego, dlatego też postulowała zmuszenie Niemców i Żydów do emigracji oraz polonizację narodów na wschodniej granicy.

Chadecja - miała neutralny stosunek do mniejszości narodowych, lecz była przeciwna zbyt dużym ustępstwom w zakresie języka i kultury.

Ludowcy - mieli neutralny stosunek do mniejszości narodowych, lecz byli przeciwna zbyt dużym ustępstwom w zakresie języka i kultury. Na ziemiach wschodnich byli także przeciwni szerokiej reformie rolnej, która mogłaby objąć Ukraińców i Białorusinów.

Socjaliści - uważali, że gwarancje prawne dla mniejszości narodowych są stanowczo za małe i polskie państwo nie chroni ich w sposób wystarczający. Postulowali wpisanie wielonarodowości do konstytucji.

Sanacja - początkowo postulowali program wieloetnicznej Polski, w której wszystkie narody byłyby równe i harmonijnie rozwijałyby się. Ostatecznie jednak, w latach 30 przyjęli program agresywnej polonizacji mniejszości (szczególnie ukraińskiej) i zwalczania ich organizacji politycznych.