Odpowiedź :
Przykłady następujących typów kultur:
- kultura masowa – blockbusterowy film na podstawie komiksu, np. Avengers
- kultura narodowa – dożynki odbywające się na polskiej wsi
- kultura regionalna – Suwalski Jarmark Folkloru odbywający się w Suwałkach, promujący kulturę Suwalszczyzny
- kultura wysoka – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (tzw. Konkurs Chopinowski)
Globalizacja w kulturze.
Argumenty za:
- upowszechnienie kultury także dla mniej uprzywilejowanych (np. przez rozwój internetu wiele osób może dowiadywać się o tych samych informacjach, oglądać te same pokazy sportowe)
- wymiana takich samych treści przez osoby pochodzące z różnych kręgów kulturowych (np. oglądanie tych samych filmów na platformach streamingowych)
Argumenty przeciw:
- marginalizacja tradycji i kultury lokalnej (np. coraz mniejsze znaczenie gwar i dialektów, czyli regionalnej kultury językowej, wobec uniwersalizacji języka)
- mniejsza opłacalność wspierania własnej kultury (np. mniejsza popularność polskich filmów w repertuarze kin wobec bardziej atrakcyjnych premier zagranicznych)
Lokalna kultura Kotliny Jeleniogórskiej:
- Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, gdzie odbywa się Karkonoski Festiwal Operowy
- Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, gdzie można wybrać się na wystawę stałą poświęconą historii regionu
Kultura lokalna
Kultura lokalna to pojęcie odnoszące się do wytworów działalności człowieka na ograniczonej przestrzeni. Kultura lokalna jest ściśle związana z historią danego miejsca, jego tradycjami, realizuje się np. w sztuce muzyki i tańców ludowych, a także w dbaniu o dziedzictwo kulturowe i promowaniu go wśród tubylców oraz przyjezdnych.
Kultura regionalna jest pojęciem nieco szerszym, odnoszącym się do regionu, np. Kujawszczyzny, Kaszub czy Śląska. Na każdym z poziomów dbaniem o kulturę powinny zajmować się samorządy, a także funkcjonujący np. w ramach organizacji non-profit wolontariusze i pracownicy fundacji.