Odpowiedź :
Ból wywołany podrażnieniem receptorów skórnych ma znaczenie informacyjne.
Ból jest dla organizmu sygnałem o zagrożeniu zdrowia lub życia. Odczuwanie bólu prowadzi uruchomienia rozmaitych reakcji obronnych, na przykład odruchu. Sprawia też, że człowiek (ale też i inne zwierzęta) uczy się unikać szkodliwych bodźców.
Receptory bólowe znajdują się nie tylko w skórze, lecz także wewnątrz organizmu. Odgrywają kluczową rolę w informowaniu o tym, że doszło do uszkodzeń lub patologii.
Istnieje choroba genetyczna, która blokuje odczuwanie bólu. Anaglezja jest niezwykle rzadką chorobą, a chorzy wymagają szczególnej opieki - nie odczuwając bólu nawet od poważnych urazów, mogą nie być świadomi oparzeń, poważnych ran czy chorób wewnętrznych. Z tego też powodu nie będą odczuwać oni strachu przed potencjalnie niebezpiecznymi zachowaniami (na przykład chwytanie bardzo gorących przedmiotów gołą ręką, okaleczanie czy złamania).
Na skórze, poza receptorami bólowymi (nocyceptory), znajdują się także receptory zimna i ciepła (termoreceptory), oraz dotyku (mechanoreceptory). Są to zakończenia nerwowe, mające znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu, reakcje z otoczeniem, oraz unikanie potencjalnie niebezpiecznych bodźców.
#SPJ4