Odpowiedź :
Gdy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, ciałko żółte jest przekształcane w ciałko ciążowe, które odpowiada za produkcję progesteronu w początkowych etapach ciąży.
CIAŁKO ŻÓŁTE PO ZAPŁODNIENIU
- Ciałko żółte jest gruczołem, który wytwarza hormony ważne dla zapłodnienia i utrzymania ciąży. W każdym cyklu miesięcznym po uwolnieniu się komórki jajowej (owulacji), tworzy się nowe ciałko żółte. Powstaje ono pękniętego pęcherzyka jajnikowego. Jest ono żółte zabarwione dzięki wysokiej zawartości różnych substancji, głównie luteiny.
- W trakcie cyklu miesiączkowego dojrzewa tylko jeden z bardzo wielu pęcherzyków Graffa. Znajduje się w nim komórka jajowa, która musi byc zapłodniona w celu rozpoczęcia ciąży. Do przekształcenia się tego pęcherzyka w ciałko żółte dochodzi w procesie luteinizacji, kiedy to ten pęcherzyk pęka i ulega zmianie.
- Jeśli w tym momencie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte przekształci się w ciałko żółte ciążowe. Jeśli do niego nie dojdzie, ciałko żółte zacznie zanikać, przekształcając się w ciałko żółte miesiączkowe.
- Ciałko żółte wytwarza kilka hormonów, z których najważniejszym jest progesteron. Pozostałe hormony to estrogen, inhibina oraz relaksyna.
- Wydzielane przez ciałko żółte hormony oddziałują na błonę śluzową macicy. Wpływają na jej pogrubienie oraz lepsze ukrwienie. Jest to konieczne, ponieważ zapłodniona komórka jajowa musi wejść w błonę endometrium w procesie zwanym zagnieżdżeniem, aby ciąża przechodziła poprawnie.
- Prawidłowe funkcjonowanie ciałka ciążowe jest najważniejsze w podczas pierwszego trymestru ciąży. Około 14.-18. tygodnia ciąży jednak to łożysko staje się najważniejszym narządem wytwarzającym hormony ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży.