Odpowiedź :
Pieśń IX Jana Kochanowskiego nawiązuje do filozofii stoicyzmu i epikureizmu (m.in. do Horacego).
Pieśń IX pochodzi z Ksiąg Pierwszych Kochanowskiego. Poeta zawiera w tym utworze dwa bliskie mu poglądy filozoficzne, czyli: epikureizm i stoicyzm.
Epikureizm i stoicyzm
Epikureizm – filozofia powstała w starożytności. Swoją nazwę wzięła od Epikura, jej założyciela. Jej główną ideą jest osiągnięcie przyjemności jako nadrzędnego celu szczęśliwego życia.
Stoicyzm – szkoła, która także powstała w starożytności. Za jej założyciela uznawany jest Zenon z Kition. Myślą przewodnią była dla stoików zasada utrzymywania szczęścia przez powstrzymywanie się od niepotrzebnych obciążeń, a także odcięcie się od tego, co od człowieka niezależne.
Filozofia w Pieśni IX
Świetnie wyraża to Pieśń IX Kochanowskiego. W pierwszej strofie podmiot liryczny mówi o przyniesieniu na stół dobrego wina i pożywienia. Z kolei już w drugiej strofie spełnia się idea stoicka: Kto tak mądry, że zgadnie / Co nań jutro przypadnie?
Osoba mówiąca opowiada także o przewrotności losu (fortuny) i o tym, że tak naprawdę dowolne rzecz stać się mogą z człowiekiem, a on nie ma na dobrą sprawę na tego wpływu. Przestrzega przed przywiązywaniem się do bogactwa i rzeczy ulotnych.
Kochanowski łączy filozofie stoicką i epikurejską. Z jednej strony przestrzega przed zbytnim zaangażowaniem i przywiązaniem, z drugiej skłania się ku cieszeniu się chwilą i przyjemnościami codzienności.