Odpowiedź :
Wyjaśnienie:
Najważniejszy dla Kanady region rolniczy to:
- Saskatchewan - stolica
Stolicą rolnictwa jest stan Saskatchewan, który posiada 44 % kanadyjskich ziem uprawnych, nazywany jest wręcz spichlerzem kraju. To tutaj znajdują się też wielkie gospodarstwa i wykorzystywane są wielkie urządzenia rolnicze, jak np. 27-metrowe siewniki. Hodowane są głównie zboża – pszenica, jęczmień, owies. Właśnie z Saskatchewan pochodzi ponad połowa kanadyjskich zbóż.
W 2010 roku uprawa pszenicy zajmowała 8,6 mln hektarów. Na 6,8 mln hektarów została wysiana canola, na którą zapotrzebowanie zgłasza przemysł biopaliw oraz moda na olej z kanoli. Rolnicy uprawiają soję na ok półtora miliona hektarach, to wzrost 10-krotny w ciągu ostatnich 30 lat. Spadła liczba upraw jabłek, wzrosła natomiast uprawa roślin, które mogą być zbierane maszynowo, jak jagody i wiśnie. Jagody zajęły ponad 66 tysięcy hektarów. Rozwija się także uprawa szklarniowa, zwłaszcza pomidorów, ogórków, zielonego pieprzu. W ciągu 20 lat od 1986 roku uprawy szklarniowe potroiły swój areał do blisko 22 mln m2.
We wschodnich prowincjach dominuje uprawa warzyw i roślin przemysłowych, jak len, tytoń, buraki cukrowe oraz sadownictwo. Tam też jest prowadzona intensywna hodowla bydła mlecznego, drobiu i zwierząt futerkowych. Niemal połowę ogromnego terytorium Kanady (44 proc.) pokrywają lasy. Stąd, według PWN, Kanada jest światowym producentem i eksporterem drewna, a leśnictwo gra ważną rolę w gospodarce, zwłaszcza w prowincjach Kolumbii Brytyjskiej, Quebecu i Ontario.
Z kolei w prowincjach Ontario i Quebecu bardziej popularna jest hodowla zwierząt i produkcja pasz. Gospodarstwa są tu znacznie mniejsze, przeciętnie zakłady posiadają ok 70 krów mlecznych, hodowane są też świnie i drób.
Ponieważ Kanada rozciąga się na przestrzeni ponad 5 tys. kilometrów między dwoma oceanami, na jej terenie występuje wiele stref klimatycznych. Klimat subpolarny i polarny panuje na północy, większość północnej Kanady obejmuje wieczna zmarzlina, południe z kolei zmaga się z klimatem kontynentalnym z niedostatkiem wody, upalnymi latami i mroźnymi zimami.