Odpowiedź :
Cześć!
Wyjaśnienie:
Rewolucja przemysłowa - znaczny rozwój przemysłu, odejście od systemu nakładczego, przekształcenie manufaktur w zmechanizowane fabryki.
Odpowiedź:
Jakie warstwy społeczne powstały w wyniku rewolucji przemysłowej?
W wyniku rewolucji przemysłowej powstały dwie warstwy społeczne: robotnicy przemysłowi i kapitaliści
– robotnicy przemysłowi - pracownicy najemni w fabrykach, zakładach, wykonywali ciężką pracę fizyczną, to oni najciężej pracowali w procesie produkcji. W czasie rewolucji przemysłowej ludzie ze wsi przenosili się do miasta w poszukiwaniu pracy w zakładach i fabrykach. Zajęcia, które wykonywali były bardzo ciężkie, niewspółmierne do płci i wieku pracowników. Godziny pracy przekraczały normy, pracownicy wykonywali swoją pracę ponad swoje siły, ponad swoje możliwości pracując od 14 do 16 godzin dziennie. Do pracy w fabrykach zatrudniano także dzieci, które pracowały tak samo ciężko, jak dorośli pracownicy. Jeśli któryś z pracowników zachorował, natychmiastowo został zwolniony z pracy, tym samym zostając bez środków do życia mając na utrzymaniu rodziny.
KAPITALIŚCI
- majętni, zamożni kupcy,
- bankierzy,
– kapitaliści - grupa ta ukształtowała się wraz z nurtem rewolucji przemysłowej. Pochodzili oni z mieszczańskiej warstwy społecznej. Posiadali liczne majątki i posiadłości. Byli właścicielami przedsiębiorstw, kopalń i fabryk.