Który wzór patriotyzmu jest ci bliższy- wojenny, heroiczny czy raczej ten, który akcentuję pracę i codziennie starania na rzecz ojczyzny? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do utworów literackich i filmowych.

Odpowiedź :

Patriotyzm może być okazywany na wiele różnych sposobów. Miłość do ojczyzny może przejawiać się w zaangażowaniu zbrojnym w jej obronie, w heroicznych czynach, jak i podstawowym działaniu dla jej dobra.

Według mnie fundamentalną kwestią jest budowa ojczyzny, czyli dbanie o jej dobrostan i wewnętrzną siłę. Weźmy pod uwagę działania wojenne i heroiczne (Adam Mickiewicz, Dziady, cz. III) - zesłańcy Polscy, którzy walczyli o wyzwolenie kraju z opresji zagranicznych, skazani byli na klęskę, ponieważ kraj był jeszcze zbyt słaby wewnętrznie, by móc się podźwignąć.

Krzysztof Kamil Baczyński pisze w swoich wierszach (Pokolenie, Z głową ciężką na karabinie) o pokoleniu straconym. Pojawia się zatem pytanie, czy przelana krew młodych ludzi, nie była również stracona.

Możliwe, że najlepszym rozwiązaniem i przejawem patriotyzmu byłoby budowaniu stałego gruntu dla ojczyzny, tak jak robili to bohaterowie Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Praca u podstaw i praca organiczna jest przejawem patriotyzmu, który buduje silny kraj.

Taką postawę prezentował między innymi Tomasz Judym w książce Stefana Żeromskiego Ludzie Bezdomni. Sama walka, bohaterstwo i heroizm nie wystarczą, jeśli kraj jest słaby społecznie i gospodarczo.

Codzienna praca na rzecz ojczyzny jest największym przejawem patriotyzmu.