Ustalcie, które grupy ludzi i w jaki sposób- waszym zdaniem- powinny szczególnie dbać o bogactwo i czynności języka. Uzasadnijcie swoje stanowisko.

Odpowiedź :

Jest wiele grup, które powinny dbać o bogactwo i czystość języka. Wszystko zależy od tego, jak rozumiemy "bogactwo" i "czystość".

Do ważnych grup na pewno należą:

  • nauczyciele
  • politycy
  • pisarze
  • rodzice

Bogactwo i czystość

Bogactwo i czystość języka to inaczej różnorodny zasób słownictwa w naszym języku i poprawność użytkowaniu tych słów oraz budowaniu zdań.

Nauczyciele

Na pewno do grupy, które szczególnie powinna dbać o te walory, należą nauczyciele – zarówno języka polskiego, jak i innych przedmiotów. To oni funkcjonują jako autorytety dla młodych ludzi, ucząc ich nowych dla nich rzeczy.

Realizuje się to także w funkcji wychowawczej. Powinni oni używać języka w taki sposób, by uczniowie chcieli brać z nich przykład. Nie może być to zatem język skostniały i anachroniczny, ale dostosowany do młodzieży.

Politycy

Politycy mają niesławne zasługi w kształtowaniu debaty publicznej. Oni także powinni zacząć przejmować się tym, co i w jaki sposób mówią, ponieważ ich wypowiedzi często emitowane są w mediach masowych. Podobnie jak w innych krajach powinni być przykładem, jak debatować i korzystać z bogactwa języka w celach dyskusyjnych.

Pisarze

Pisarze również dbają o jakość języka, choć często naginają jego zasady, posługując się licentia poetica (licencją poetycką, czyli marginesem wolności od zasad). Książki są szczególnie pomocnym narzędziem do poszerzania swojego słownika, a także dbałości o jego czystość.

Rodzice

Rodzice, jako najbliżsi wychowaniu dzieci, powinni wzorem nauczycieli dbać o odpowiednie słownictwo używane przy dzieciach, dając im przykład, że język jest skarbem, którego trzeba używać z rozwagą. Z pewnością będzie to miało wpływ na przyszłe postawy ich pociech.