1. Opisz skład narodowościowy kupiectwa w Antwerpii. Wyjaśnij, jakie znaczenie miało to miasto w nowożytnej Europie.

2. Wyjaśnij, na czym polegał problem z transakcjami wekslowymi na giełdzie w Antwerpii. ​.


Odpowiedź :

  1. Antwerpia była centrum ogólnoeuropejskiego handlu, a zatem jak można się domyśleć, przebywali tam kupcy z wielu państw. W składzie narodowym kupiectwa możemy odnaleźć między innymi:
  • Niemców
  • Duńczyków
  • Włochów
  • Hiszpanów
  • Anglików
  • Portugalczyków
  • Miejscowi kupcy

Miało to ogromne znaczenie dla nowożytnej Europy. W mieście tym skupiał się obrót transakcji handlowych w XVI wieku, a zatem było tu mnóstwo obcych ludzi. Co za tym idzie, miasto bogaciło się, między innymi na noclegach, handlu czy nawet na sprzedaży produktów żywnościowych. Antwerpia była symbolem bogactwa i pozycji, którą może zapewnić zajmowanie się handlem.

2. Problem z transakcjami wekslowymi na giełdzie w Antwerpii polegał na tym, że weksle były pewną umową między kupcami. Kupcy umawiali się między sobą, że na przykład pożyczają lub dają komuś dużą kwotę pieniędzy, ale nie w samych pieniądzach, a na pisemnej umowie. Z początku system ten dobrze działał i każdy dostawał swoje pieniądze. Natomiast kiedy najbogatsi kupcy zaczęli manipulować pieniędzmi i raz dawać duże kwoty na rynek, a potem je nagle zabierać, to rynek stracił swoją stabilność. Inni wobec takiego zachowania ponosili straty i mogli nawet stać się niewypłacalni.

Antwerpia w XVI wieku była najbogatszym miastem Europy. Warto jednak pamiętać, że na handlu nie bogaciła się tylko ona. W XVI wieku jeszcze blaskiem świeciła na przykład Wenecja i Genua, których pozycja co prawda nieco osłabła, ale dalej obie te republiki włoskie czerpały ogromne zyski na handlu i pośrednictwie handlowym. Wenecja prowadziła handel z Imperium Osmańskim, w tym z prowincją tego państwa, Egiptem, a Genua często obsługiwała transakcje królów Francji.