Potop Henryk Sienkiewicz:

1. Omów stosunek Kmicica do podwładnych. Zwróć uwagę na pozytywne aspekty jego postępowania oraz to, co budzi zastrzeżenia.

2. Wyjaśnij, czego dotyczy kłótnia Kmicica i Oleńki, która stwierdziła, że pułkownik zachowuje się jak zdrajca.

3. Wyjaśnij, dlaczego Kmicic nie chce wybierać między Oleńką, a towarzyszami broni?

4. Wymień cechy Oleńki, które imponują Kmicicowi.


Odpowiedź :

Andrzej Kmicic - wybrane zagadnienia dotyczące bohatera Potopu Henryka Sienkiewicza.

1. Stosunek do podwładnych - Andrzej Kmicic był przywódcą z całą pewnością bardzo charyzmatycznym, jego ludzie byli gotowi do pójścia za nim nawet w ogień czego przykładem jest rodzina Kiemliczów. Wadą swego rodzaju było z całą pewnością trzymanie podwładnych twardą ręką i bardzo autorytarny stosunek do nich, było to dotkliwe szczególnie w kontekście straceńczych tendencji chorążego orszańskiego, który nie tolerował u podwładnych odmiennego podejścia.

2. Dlaczego Oleńka miała Kmicica za zdrajcę? - Kiedy Janusz Radziwiłł wzniósł toast za króla szwedzkiego wszyscy oficerowie wypowiedzieli mu posłuszeństwo, wszyscy poza Kmicicem. Kmicic nie zrobił tego bo wcześniej przysiągł wierność księciu na krucyfiks i czuł, że nie może złamać tej przysięgi. Oleńka tego nie wiedziała i stąd wzięła zachowanie Kmicica za pospolitą zdradę.

3. Wybór między Oleńką a towarzyszami broni - Kmicic kocha Oleńkę ale kocha też swoje żołnierskie życie, ponadto nie widzi nic zdrożnego w swawolnym zachowaniu swoich podwładnych i niezbyt interesują go normy cywilnego życia. Chorąży orszański początkowo nie jest w stanie dostrzec sprzeczności między chęcią ożenku z Oleńką a swoim dotychczasowym trybem życia.

4. Cechy Oleńki, które imponują Kmicicowi - Kmicic ceni w Oleńce jej kompas moralny i umiejętność odróżniania dobra od zła, ceni ona rycerską fantazję, ale jest zdolna do jej bezwzględnego potępienia kiedy szkodzi ona dobru publicznemu. Ponadto Jędrkowi imponuje jej nieugiętość i upór w stawianiu na swoim niezależnie od zewnętrznych nacisków.