Odpowiedź :
Na rozwój hotelarstwa w Polsce wpłynęły takie czynniki, jak:
- brak odpowiedniej liczby hoteli o zróżnicowanych standardach
- (brak hoteli o wysokim standardzie, jak również należycie utrzymanych hoteli niższych kategorii)
- chęć podniesienia obowiązujących standardów usług i obiektów zgodnych z oczekiwaniami gości
- promocja regionów turystycznych i walorów przyrodniczych (góry, morze, jeziora)
- popularyzacja turystyki wśród obywateli kraju
- chęć powiększenia dochodów dewizowych z przyjazdu cudzoziemców
Duża rolę odegrał w rozwoju hotelarstwa Fundusz Wczasów Pracowniczych, który powstał w 1949 r. Był organizacją zajmującą się rożnymi formami wypoczynku - wczasami rodzinnymi, pracowniczymi, sportowymi, także koloniami dla dzieci i młodzieży. Propagował turystykę dostępną dla wszystkich, a także sport i wiedzę przyrodniczą np. poprzez organizowanie wyjazdów w ramach tzw. zielonych klas, czyli nauki połączonej z pobytem w plenerze. Posiadał szeroka bazę wypoczynkową na terenie całego kraju.
Orbis - to polskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w działalności hotelarskiej. Od lat (od 1920 roku) specjalizowało się w obsłudze gości zagranicznych nastawionych na wysoki poziom usług. Pod ich logo funkcjonowały najbardziej luksusowe hotele w Polsce. Było monopolistą na rynku dla gości zagranicznych i gwarantem jakości.
PTTK - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - organizacja, która od lat jest propagatorem aktywnej turystyki. Powstała w 1950 r. i do dziś zrzesza wielu członków. Posiada szeroka bazę noclegową o niewygórowanym standardzie, dostępną finansowo dla każdego (schroniska, ośrodki campingowe itp.). Posiada także własnych przewodników turystycznych. Organizuje szereg wycieczek i imprez.
#SPJ4