Czy i jak można uwolnić się od "gęby" przyprawianej nam przez innych? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do "Ferdydurke" W. Gombrowicza, innego utworu literackiego oraz własnych refleksji. ​.

Odpowiedź :

Przyprawianie ludziom gęby omawiane w utworze "Ferdydurke" oznacza przyszywanie ludziom łatek, czyli klasyfikowanie ich, narzucanie im określonych ról i zachowań.

Józio przez cały utwór broni się przed przyprawianiem mu gęby, jednak zauważa, że jest to powszechne w społeczeństwie zachowanie. Dla niego wiąże się to z upupianiem go, czyli traktowaniem nieadekwatnie do jego wieku.

Główny bohater nie jest w stanie walczyć z formą czy gębą. Choć wielokrotnie się buntuje, odkrywa, iż bez przyprawienia gęby nie jest w stanie porozumiewać się z innymi.

W jakiej konwencji napisano "Ferdydurke"?

"Ferdydurke" to utwór autorstwa Witolda Gombrowicza. Autor wykorzystał w swej książce konwencję zwaną oniryzmem. Historia opowiedziana przez niego jest nierzeczywista, momentami wręcz niespójna. Nie przypomina przez to innych znanych dzieł literackich.

Opowieść o losach Józia przypomina marę senną, a nawet koszmar. Bohater pragnie uciec od schematów narzucanych przez ludzkość, jednak nieskutecznie. Wydarzenia z książki zaprezentowane są niczym sny, w których nie obowiązują niektóre z reguł rządzących światem - postaci zachowują się dziwnie, rozmowy są momentami pozornie pozbawione logiki, a akcja jawi się jako chaotyczna.

#SPJ4