Scharakteryzuj i ocen glowne koncepcje polityczne wladcow z dynastii piastow.

Odpowiedź :

Główną koncepcją pierwszego z władców z dynastii Piastów Mieszka I było przyjęcie chrztu. Spowodowane było to zagrożeniem ekspansji z zachodu upozorowanej chęcią chrystianizacji. Dzięki tej decyzji pozycja Polski na tle innych państw europejskich się umocniła. Przyczynił się do tego również sojusz zawarty z Czechami w postaci małżeństwa Mieszka I z Dobrawą.

Syn pierwszego księcia Polski Bolesław Chrobry miał podobną koncepcję związaną z chrystianizacją. Z początku zorganizował wyprawę misyjną Świętego Wojciecha w celu ekspansji terytorialnej na Prusy. Plan jednak nie powiódł się, gdy biskup został zamordowany przez pogańskiego kapłana. Bolesław Chrobry jednak wykorzystał okazję na swoją korzyść i wykupił zwłoki Świętego Wojciecha, które złożył w Bazylice Gnieźnieńskiej. Tam biskup został kanonizowany. Spowodowało to pozytywną reakcję Rzymu i Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku, na który przybył niemiecki cesarz Otton III. Był on ważnym sojusznikiem na arenie politycznej dla Bolesława Chrobrego.

Jednak za najwybitniejszego króla z dynastii Piastów uznaje się Kazimierza Wielkiego, którego głównym celem było podniesienie bezpieczeństwa kraju, jak i umocnienie jego rangi na arenie międzynarodowej. Król ten odnowił zamek na Wawelu, wybudował ponad 50 zamków obronnych w strategicznych miejscach kraju, a najbardziej znany jest z cytatu tekstu Jana Długosza „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Powiększył dodatkowo terytorium Polski 2,5 raza.