Ciało porusza się ruchem jednostajnie przyśpieszonym. W czasie od momentu t1 = 6s do t2 = 7s ciało przebyło drogę s = 0,7 m. Jaka była prędkość ciała w momencie t3 = 10s, jeżeli w chwili rozpoczęcia ruchu (t0 = 0) prędkość ciała była równa zeru ?.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Prędkość średnia w ruchu zmiennym, vśr = Δs/Δt [m/s, przyrost drogi do

przyrostu czasu.

Przyspieszenie średnie w ruchu zmiennym po linii prostej,  

aśr = (v2 - v1)/t2 - t1) =   Δv/Δt  [(m/s) : s = m/s², przyrost prędkości do

czasu, w jakim ten przyrost nastąpił]

W czasie  Δt = 7 s - 6 s = 1 s  ciało przebyło drogę   Δs = 0,7 m    to

prędkość średnia ciała wynosi  vśr = Δs/Δt = 0,7/1 = 0,7 m/s   to

przyśpieszenie średnie   aśr = Δv/Δt = 0,7/1 = 0,7 m/s²

Jeżeli w warunkach początkowych ciało było w spoczynku

(to = 0, vo = 0)

to w ruchu jednostajnie przyśpieszonym (w ruchu o stałym

przyśpieszeniu), prędkość ciała po czasie   t3 = 10 s wyniesie:

v = vo + at,   [vo = 0]   to   v = at = 0,7 * 10 = 7 m/s [m/s² * s = m/s]