Jezeli cement kosztuje 450zl za 1 t to ile bedzie kosztował za 1 kg? Jazeli szynka kosztuje 7,50zl za 25 dag to ile za 1 kg.

Odpowiedź :

1. Cement

1t = 1000kg

[tex]450zl \to 1000kg\\x \to 1kg\\x=\frac{450zl*1kg}{1000kg}=\frac{45zl}{100}=0.45zl[/tex]

Odp. 1kg cementu kosztuje 0.45zl

2. Szynka

1kg = 100dag

1 dag = 0.01kg

25dag = 0.25kg

[tex]7.50zl \to 0.25kg\\x \to 1kg\\x=\frac{7.50zl*1kg}{0.25kg}=\frac{750zl}{25}=30zl[/tex]

Odp. 1kg szynki kosztuje 30zl.