Odpowiedź :
Miejsce akcji ,,Dziadów cz.III''
- Cela więzienna - to tam dochodzi do przemiany duchowej głównego bohatera. Z załamanego romantyka staje się zapalonym patriotą, gotowym poświęcić swoje życia za ojczyznę. Symbolem jego przemiany jest zamiana imion - z Gustawa w Konrada.
- Malutki dom na wsi, pod Lwowem - przedstawiona jest tam scena modlitwy młodej dziewczyny Ewy. Podczas modlitwy, kobieta doświadcza widzenia. Ukazuje się jej Matka Boska.
- Cela księdza Piotra - miejsce widzenia księdza Piotra. Duchowny, dzięki swojej wizji, dowiaduje się o przyszłych losach Polski, która nazwana jest ,,Chrystusem narodów'' (motyw mesjanizmu).
- Salon warszawski - ukazany jest tam kontrast między młodymi Polakami, gotowymi do działania na rzecz ojczyzny a starszym pokoleniem, które jest bierne w działaniach - nie obchodzi ich los Polski, wolą dyskutować na temat balów oraz zagranicznej poezji. (powiązany cytat ,,Nasz naród jest jak lawa. Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi'')
- Cmentarz - przedstawiona jest tam Noc Dziadów. Obecny tam guślarz z towarzyszącą mu kobietą spostrzegają ducha z raną na czole. Dziewczyna rozpoznaje w nim swojego ukochanego.