Wyjaśnij, do czego się odnoszą słowa: państwo bez stosow' i dlaczego je sformulowano.
​.


Odpowiedź :

Określenie "państwo bez stosów" odnosi się do Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Sformułowano je w odniesieniu do faktu, iż w Rzeczpospolitej panowała największa w Europie XVI i XVII wieku tolerancja religijna. Wiek ten naznaczyły wojny religijne w wielu krajach, ponieważ kształtowały się wyznania protestanckie, z czym nie mogli pogodzić się katolicy i katoliccy przywódcy świeccy i religijni. Obie strony często wzajemnie wszczynały konflikty, w tym zbrojne.

Odniesienie do stosów wiąże się z tym, że heretycy byli na nich paleni.

Z kolei Rzeczpospolita wbrew temu, co działo się w innych rejonach Europy, przyjmowała innowierców i zezwalała na wolność wyznania. Część szlachty sama przechodziła na wyznania protestanckie, najczęściej kalwinizm.

W 1573 r. podpisana została Konfederacja warszawska, czyli uchwała sejmu konwokacyjnego, gwarantująca pokój i równouprawnienie pomiędzy wyznawcami różnych religii.

Czym był sejm konwokacyjny?

Sejm konwokacyjny to pierwszy sejm zwoływany w okresie bezkrólewia. Poprzedzał wolną elekcję i jego głównym celem było ustalenie zasad obrad przyszłego sejmu elekcyjnego. Określał także pacta conventa, które miały obowiązywać kolejnego monarchę.

#SPJ4