Ryba płynie ze stałym przyspieszeniem. Siłą, z jaką ryba odpycha płetwami wodę, ma większą wartość niż siła, z jaką woda odpycha rybę. Określ czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.

Odpowiedź :

Siła, z jaką ryba odpycha płetwami wodę, ma większą wartość niż siła, z jaką woda odpycha rybę - jest to zdanie fałszywe.

Druga zasada dynamiki Newtona

Druga zasada dynamiki mówi, że jeśli na ciało działa siła wypadkowa, to ciało porusza się ruchem jednostajnie przyśpieszonym z przyśpieszeniem wprost proporcjonalnym do działającej siły i odwrotnie proporcjonalnym do masy tego ciała.

Mamy wzór na przyśpieszenie:

[tex]a=\frac{F}{m}[/tex],

gdzie:

  • [tex]a[/tex] - przyśpieszenie,
  • [tex]F[/tex] - siła działająca na ciało,
  • [tex]m[/tex] - masa ciała.

Wiemy, że ryba płynie ze stałym przyśpieszeniem, czyli jest pewna siła, która powoduje, że ryba porusza się ruchem przyśpieszonym.

Ryba, poruszając płetwami, oddziałuje siłą na wodę. Woda działa na rybę siłą o przeciwnym zwrocie zgodnym z kierunkiem ruchu ryby, powodując jej przemieszczanie się. Ryba porusza się ruchem przyśpieszonym, przyśpieszenie ma zwrot taki sam, jak zwrot wektora prędkości ryby. Czyli jest on zgodny z zwrotem siły wody odpychającej rybę. Wnioskujemy, że siła, z jaką woda odpycha rybę, powoduje przyśpieszenie w ruchu ryby, zatem ma wartość większą, niż siła, z jaką ryba odpycha wodę.