Odpowiedź :
Należy tutaj zapoznać się z hieriarchią grup funkcyjnych, najważniejsze w kolejności malejącej są:
1. -COOH (kwasy karboksylowe)
2. -COO- (estry)
3. -CON- (amidy kwasów karboksylowych)
4. -COH (aldehydy)
5. -CO- (ketony)
6. R-OH (alkohole)
7. Ph-OH (fenole)
8. -NH2 (aminy)
Teraz, uzbrojeni w tą wiedzę, jesteśmy w stanie nazwać te związki. Na tej podstawie można stwierdzić, że związek po lewej stronie jest aldehydem a po prawej ketonem. Cała reszta to podstawniki, które należy przypisać w kolejności alfabetycznej. Też jest zasada żeby zrobić taką numerację aby suma była jak najmniejsza.
Związek aromatyczny :
W załączniku ponumerowałem atomy węgla dwukrotnie, jednak tylko jeden jest poprawny. Suma zielonych przy grupach funkcyjnych jest równa 10 (2+3+5), natomiast zielonych 14(3+5+6).
W związku z tym wybieramy numerację czerwoną. Teraz już wystarczy zaznaczyć jakie podstawniki przy których atomach węgla się znajdują i zaznaczyć, że to aldehyd. W związku tym mamy trzy podstawniki: aminową(-NH2), hydroksylową(-OH), etylową(-CH2-CH3)
Aldehyd 2-amino-5-etylo-3-hydroksybenzoesowy
Diketon alifatyczny:
Tutaj sprawa wygląda tak, że będzie to diketon. Należy na samym początku zaznaczyć najdłuższy łańcuch węglowy - na czerwono zaznaczyłem. Numerujemy podstawniki tak aby ich suma była jak najmniejsza i rozpisujemy je alfabetycznie. Mamy takie podstawniki: 2-aminopropylową, chlor, hydroksylową, oraz dwie metylowe
3-(2-aminopropylo)-5-chloro-1-hydroksy-3,5-dimetyloheksano-2,4-dion