Odpowiedź :
Fatum to inaczej los, który jest człowiekowi lub całemu narodowi z góry przeznaczony i nie da się go w żaden sposób zmienić.
Fatum ciążyło także nad Edypem. Jego ojciec, Lajos, usłyszał przepowiednię, zgodnie z którą syn miał go w przyszłości zabić i poślubić swoją matkę. Przerażony Lajos kazał porzucić słudze syna w górach.
Sługa jednak oddał go pasterzom, a kiedy Edyp podrósł, udał się do Teb. Po drodze napotkał starca, z którym zaczął się spierać. Wywiązała się bójka, w wyniku której zginął starzec, który okazał się być ojcem bohatera, Lajosem.
Teby wówczas były nawiedzane przez sfinksa. Dopiero Edypowi udało się rozwiązać jego zagadkę. W zamian otrzymał rękę Jokasty, która była biologiczną matką Edypa. Młodzieniec, nie wiedząc o niczym, żył przez wiele lat. Dopiero wyrocznia ukazała mu prawdę.
Zrozpaczony Edyp udał się na wygnanie, uprzednio oślepiając się.
Co wiemy o postaci Edypa?
Edyp jest przykładem bohatera tragicznego, który bez względu na swoje intencje i podjęte decyzje podlega fatum.
Przez przepowiednię z jego udziałem, został okaleczony i porzucony przez swojego ojca, mimo że nie zrobił niczego złego.
Później wraz ze swoją matką doczekał się potomstwa - miał dwóch synów, Polinika i Eteoklesa oraz dwie córki, Antygonę i Ismenę. Antygona jest bohaterką tragedii Sofoklesa, będącej kontynuacją utworu "Król Edyp".
Za ojcobójstwo i kazirodztwo, którego Edyp nie był świadomy, bogowie karali Teby licznymi nieszczęściami zsyłanymi na mieszkańców.
#SPJ4