Witam, chyba proste pytanie. Może ktoś wytłumaczyć, dlaczego na jednym zdjęciu (tym z jedną komórką) w środku na starcie są 4 chromosomy diploidalne a na drugim zdjęciu na starcie są 2 chromosomy diploidalne. Dodatkowo w 1 zdjęciu na samym koñcu komórki mają w sobie dwa pojedyncze chromosomy, a na drugim mają 1 pojedynczy chromosom. Pozdrawiam serdecznie z rodzinką.

Witam Chyba Proste Pytanie Może Ktoś Wytłumaczyć Dlaczego Na Jednym Zdjęciu Tym Z Jedną Komórką W Środku Na Starcie Są 4 Chromosomy Diploidalne A Na Drugim Zdję class=
Witam Chyba Proste Pytanie Może Ktoś Wytłumaczyć Dlaczego Na Jednym Zdjęciu Tym Z Jedną Komórką W Środku Na Starcie Są 4 Chromosomy Diploidalne A Na Drugim Zdję class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

,,Może ktoś wytłumaczyć, dlaczego na jednym zdjęciu (tym z jedną komórką) w środku na starcie są 4 chromosomy diploidalne''

To nie są chromosomy diploidalne, nie ma takowych. To są chromosomy ,,metafazowe'', pojedyńczy chromosom składa się z dwóch chromatyd połączonych centromerem.

Komórkę tą możemy scharakteryzować następująco: 2n=4

komórka ta jest w fazie podziału wiec ma 2n ale 4c.

Komórka przedstawiona na rysunku to komórka diploidalna, posiadająca 2 pary chromosomów homologicznych.

Te żółte struktury w komórce to centriole i tworzące się (łuki) wrzeciono kariokientyczne

,,na drugim zdjęciu na starcie są 2 chromosomy diploidalne. ''

Na drugim zdjęciu na ,,starcie'' mamy jedną parę chromosomów homologicznych, 2n=2. 2n,2c. Komórka jest diploidalna. Pod nr drugim schematu widzimy już chromosomy ,, metafazowe'', każdy ma dwie chromatydy. 2n,2c.

Dodatkowo w 1 zdjęciu na samym koñcu komórki mają w sobie dwa pojedyncze chromosomy, a na drugim mają 1 pojedynczy chromosom---> uściślij o co Ci chodzi.

Na ,,końcu komórki'' czy na końcu cyklu?

Dlaczego jedna komórka ma 2 chromosomy a inna 4?

Bo są to różne komórki. Jedna ma 2 a druga 4 chromosomy a człowieka ma ich 46.

46 trudno jest narysować więc rysuje się ich mniej. Autor podręcznika aby nie wpisywać jednego schematu w umysł ucznia zmienia ilość chromosomów w rysowanych komórkach. Pomaga to w zrozumieniu procesu podziału komórki i zapobiega uczeniu się na pamięć, bez zrozumienia mechanizmów podziału komórki.