Odpowiedź :
Ciało naelektryzowane ujemnie ma nadmiar elektronów, a ciało naelektryzowane dodatnio ma niedobór elektronów. Jon to atom lub grupa atomów, które zawsze są naładowane elektrycznie - dodatnio lub ujemnie.
Elektryzowanie się ciał
Elektryzowanie się ciał polega na przekazywaniu z jednego ciała do drugiego ładunku elektrycznego. Całkowity ładunek elektryczny takiego układu ciał jest stały. Ładunki elektryczne to protony (które mają ładunek dodatni) i elektrony (które mają ładunek ujemny). Te ostatnie są ładunkami ruchomymi, co oznacza, że tylko one się przemieszczają. Ciała mogą elektryzować się poprzez: dotyk, pocieranie, indukcję.
Ciało naelektryzowane ujemnie i dodatnio
Jeśli ciało przyjmie elektrony z innego ciała, czyli będzie miało nadmiar elektronów względem protonów, mówimy, że jest naelektryzowane ujemnie.
Jeśli ciało odda elektrony do innego ciała, czyli ma więcej protonów względem ilości pozostałych elektronów, mówimy, że jest naelektryzowane dodatnio.
Jony
Jon to atom albo grupa atomów, które zawsze są naelektryzowane ujemnie lub dodatnio. To znaczy, że ma nadmiar lub niedobór elektronów względem ilości protonów.
Jon naładowany ujemnie nazywamy anionem, a jon naładowany dodatnio - kationem.
Z obojętnych (czyli nienaelektryzowanych) atomów lub cząsteczek możemy uzyskać jony w procesie zwanym jonizacją.