Odpowiedź :
Przykłady powstawania skał osadowych
- Węgiel kamienny powstał w wyniku akumulacji i przemian materii organicznej (głównie szczątków roślin drzewiastych takich jak widłaki, skrzypy, paprocie etc.). Przemiany te następowały bez dostępu powietrza pod wpływem różnych czynników biologicznych, geologicznych i chemicznych. Proces powstawania węgla to proces wzbogacenia węglem, czyli uwęglenie. Węgiel kamienny zawiera średnio 80-90% tego pierwiastka.
- Wapień powstaje w wyniku procesu lityfikacji (zwanej też konsolidacją) polegającym na stopniowym twardnieniu/zlepianiu się węglanowych szczątków organicznym na dnie mórz i jezior i/lub poprzez wytrącanie się węglanu wapnia z roztworu.
- Piasek powstaje w wyniku przemian, którym ulega lawa z wulkanów. Lawa po ostudzeniu zamienia się w skałę. Skała ta ulega następnie procesowi erozji wywoływanym przez m.in. wiatr, wodę i ulega rozdrobnieniu formując piasek.
- Granit podobnie jak piasek jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Granit powstaje w procesie powolnego zastygania magmy wulkanicznej w głębszych warstwach skorupy ziemskiej.
- Sól kamienna powstała na skutek silnego parowania (ewaporacji) słonych zbiorników wodnych np. mórz lub słonych jezior. Stopniowo następowało zagęszczanie wody, a następnie powstawanie nasyconych roztworów soli i ich wtrącanie. Proces ten zachodził na skutek suchego i gorącego klimatu oraz ruchów tektonicznych.